Jak stosować metodę EFT, aby szybko uwalniać emocje?

Czy to możliwe by szybko się uwolnić od stresu i niechcianych emocji? Metoda EFT na to pozwala w łatwy sposób. Jeśli chcesz przekonać się czy działa i wypróbować ją na sobie –skorzystać z gotowych ćwiczeń albo nauczyć się opukiwać samodzielnie – poznaj podstawy EFT i uwolnij negatywne emocje.

Kilka słów o metodzie EFT i jej zastosowaniu

EFT to w skrócie prosta metoda pozwalająca uwolnić stres i zablokowane emocje. Tak naprawdę potrafi dużo więcej – od pracy z przekonaniami, nawykami i programami, poprzez uwalnianie różnych objawów fizycznych oraz bólu, do pracy z traumatycznymi wspomnieniami. EFT może być stosowane przy niemal każdym problemie natury psychologicznej- przy niskiej samoocenie, problemach z motywacją, zaburzeniach jedzenia, bezsenności, uzależnieniach, stłumionych emocjach i wielu innych problemach. Jeśli ciekawi Cię zakres możliwości tej metody, możesz zajrzeć tu o EFT, tu o Cellular EFT i tu o Matrix Reimprinting.

Metoda EFT łączy w sobie wiedzę z psychologii i różne koncepty z Medycyny Chińskiej – a dokładniej wiedzę o meridianach i punktach akupunkturowych. Polega na opukiwaniu właśnie tych punktów przy jednoczesnym skupianiu się na problemie. Chcesz wiedzieć więcej o tym jak działa EFT – zajrzyj tutaj.

metoda EFT - punkt karate

Punkty meridianowe w EFT stosowane przy opukiwaniu

Wykonując EFT wypowiadamy na głos zdania dotyczące naszego problemu opukując jednocześnie opuszkami palców punkty znajdujące się na końcówkach meridianów.

Każde ćwiczenie EFT składa się z tak zwanego ustawienia oraz rundek (jednej, lub wielu).

metoda EFT - jak się opukiwać - punkty używane do rundek

Ustawienie, czyli zdanie definiujące problem, jest opukiwane na punkcie karate.

Rundki, czyli ciąg zdań dotyczących problemu, są opukiwane na sekwencji punktów meridianowych przedstawionych na rysunku.

Szczegółowy opis dotyczący tego jak opukiwać – czyli dokładne położenie punktów meridianowych i jak to robić poprawnie – znajdziesz tutaj.

Procedura podstawowa w EFT

Ćwiczenia EFT skonstruowane są na podstawie różnych wersji procedur. Podstawową, najprostszą z nich jest procedura klasyczna. Składa się ona z ustawienia i rundki negatywnej.

Gotowe ćwiczenia składają się zwykle z większej ilości rundek, opierając się o poszerzony schemat z dodatkiem rundek przejściowych i pozytywnych, ale zasada wykonywania ćwiczenia pozostaje taka sama. Przykłady takich ćwiczeń możesz znaleźć tutaj.

By wykonać ćwiczenie postępuj zgodnie z niżej podanym schematem::

Jak wykonać EFT w praktyce i uwolnić emocje – krok po kroku

1. Zdefiniuj problem

Może to być jakiś ból lub dyskomfort w ciele, jakaś negatywna emocja – np.: złościsz się na coś, jest ci smutno z jakiegoś powodu … Bądź konkretny.
Jeśli wykonujesz gotowe ćwiczenie, problemem jest jego tematyka.
Na przykład: Jest mi smutno bo mój projekt nie został doceniony albo Czuję jak mnie ściska w klatce piersiowej

2. Oceń na skali 0-10 siłę problemu

To subiektywna skala, przy czym 10 oznacza że problem jest dla Ciebie maksymalnie trudny, a 0 że Ciebie nie dotyczy. Jako że to skala subiektywna, tu nie ma dobrej czy złej odpowiedzi, po prostu chodzi o ocenę w Twoim odczuciu na ile w danym momencie ten problem jest dla Ciebie silny / prawdziwy oraz wywołuje emocje.

3. Weź 3 głębokie oddechy

Skup się na procesie wykonywania metody EFT.

4. Opukaj ustawienie

Opukując punkt karate wypowiedz na głos 3 razy tzw. ustawienie, według wzoru:
Nawet jeśli …(problem)… to i tak kocham i akceptuję siebie.
Na przykład: Nawet jeśli jest mi smutno bo mój projekt nie został doceniony to i tak kocham i akceptuję siebie.
Podczas opukiwania punktów meridianowych w trakcie całego ćwiczenia skupiaj się na tym co mówisz, bądź skoncentrowany na problemie. Nie chodzi o to by klepać zdania myśląc zupełnie o czymś innym.

5. Opukaj rundkę

Opukaj po kolei każdy punkt z sekwencji punktów meridianowych, wypowiadając przy tym jakieś zdanie dotyczące Twojego problemu. Bądź skoncentrowany na problemie.
Jeśli korzystasz z gotowych ćwiczeń, rundek może być więcej. Kontynuuj wtedy po prostu opukując sekwencję punktów więcej razy.
Na przykład:
Czubek głowy: Nikt nie docenił mojego projektu
Brew: Smutno mi z tego powodu
Bok oka: Mój projekt nie został doceniony
pod okiem: Tyle czasu spędziłam nad tym projektem
pod nosem: I nikt tego nie docenił
broda: Czuję smutek z tego powodu
obojczyk: To takie smutne że nikt go nie docenił
pod pachą: Smutno mi z tego powodu
gamma: Smutno mi że nikt nie docenił mojego projektu

6. Weź głęboki wdech – wydech. Oceń ponownie na skali 0-10

Na ile teraz czujesz że problem z pkt. 1 jest dalej prawdziwy – na ile czujesz emocję / jak intensywny jest ból / jak bardzo prawdziwe wydaje Ci się stwierdzenie dotyczące problemu.

7. Zdecyduj co dalej. Jakie kolejne kroki wykonać?

Zależnie od rezultatu:

  • 0 : możesz zakończyć ćwiczenie, właśnie udało Ci się wypukać problem i uwolnić emocje.
  • 1-2: możesz jeszcze doczyścić np.: akceptującym EFT albo powtarzając rundkę, albo zakończyć ćwiczenie
  • 3-10: Zbadaj czy dyskomfort dotyczy dokładnie tego samego. Może pojawił się jakiś nowy aspekt, może zmieniła się emocja, może pojawiła się jakaś nowa myśl. Może zamiast: Jest mi smutno bo mój projekt nie został doceniony, bardziej pasuje teraz stwierdzenie: Jest mi przykro bo zawsze tyle się staram, a nikt tego nie zauważa albo: Czuję złość na szefa że nie powiedział nic na temat mojego projektu. Wykonaj ponownie ćwiczenie.

Poniżej znajdziesz infografikę przedstawiającą schemat opukiwania.

schemat opukiwania EFT w wersji klasycznej

Kilka wskazówek by zwiększyć efektywność opukiwania

  • Nie martw się jeśli skala problemu zamiast się zmniejszać od razu, rośnie. To jedna z możliwych reakcji i jest jak najbardziej normalna. Kontynuuj ćwiczenie, zwróć uwagę żeby przy każdym powtórzeniu dobrze zdefiniować problem i emocje. Jeśli nie po pierwszym, to po kilku okrążeniach natężenie powinno zacząć maleć.  
  • Bądź jak najbardziej konkretny. Zamiast określać problem czuję rozdrażnienie sformułuj go dokładniej, np.: Jestem zirytowany na żonę, bo zawsze wie lepiej i nie słucha tego co do niej mówię. Albo zamiast: boli mnie głowa, użyj: czuję ćmiący ból w prawej strony nad uchem.
  • Bądź szczery. Nawet jeśli nie podoba Ci się to co czujesz, lub nie jesteś dumny z myśli które przelatują Ci przez głowę, uznaj że są, i je opukaj.
  • Pracuj tylko z jednym problemem i jednym aspektem na raz. Jeśli czujesz więcej negatywnych emocji, albo pojawia Ci się wiele myśli na dany temat, opukaj je po kolei.

Procedura podstawowa EFT opanowana – i co dalej?

Procedura podstawowa pozostaje… podstawowa. Technik opukiwania istnieje dużo więcej – w końcu to techniki emocjonalnej wolności, w liczbie mnogiej. Jedną z nich, świetną dla początkujących ale nie tylko, jest technika Opukuj w czasie narzekania.

Kiedy przyswoisz sobie i poczujesz się pewnie w procedurze podstawowej, nie zawahaj się poszerzyć swoją wiedzę o kolejne metody. Niektóre z nich znajdziesz na moim blogu.

Tak jak wspominałam na początku, metoda EFT to nie tylko sposób na opanowanie i uwalnianie emocji. Może pomóc Ci odkryć i zmienić niesłużące Ci przekonania, pomóc poprawić relacje, przepracować traumy z dzieciństwa i dużo więcej.

Dlatego warto ją wypróbować,  bo według jej twórcy ale i milionów użytkowników na całym świecie – działa niemal na wszystko. A do przetestowania nie potrzebujesz nic więcej oprócz .. swoich rąk, i chęci!

Bezpłatna seria o EFT

Jak w MNIEJ NIŻ 10 MINUT zmniejszyć stres, niepokój i przezwyciężyć lęki, aby wreszcie przestały Cię blokować?

Poznaj naukowo potwierdzoną metodę EFT i zacznij wreszcie osiągać więcej – pozbywając się złych emocji, przekonań, czy naprawiając swoje relacje…

Zapisz się i otrzymaj przewodnik EFT i 3 wideo

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Daj znać co myślisz - napisz komentarzx
()
x

Uwolnij stres i nawiąż lepszą relację ze swoim ciałem

Zapisz się na listę mailingową i otrzymaj medytację Odczuwania ciała w formacie MP3