Jak przepracować przekonania i wykorzystać metodę EFT do zmiany negatywnych przekonań?

O tym czym są przekonania, skąd się biorą i jak na nas działają, pisałam szeroko w pierwszej części tego artykułu.
W tej części natomiast dowiesz się jak pracować z przekonaniami, czyli jak możesz zmienić swoje życie na lepsze uwalniając i zastępując to co Ci nie służy tym co dla Ciebie dobre i wspierające. 

Jak odkryć swoje przekonania? – czyli jak się dostać do swojej podświadomości

Jeśli zastanawiasz się, jak odkryć swoje przekonania, muszę od razu Ci powiedzieć, że wiąże się to z rozpoczęciem ścieżki do głębszego wejścia i poznania siebie. To ważny krok który pozwala zmienić swoje życie na lepsze, oraz prowadzi Cię do samo-uzdrowienia w szerokim tego słowa znaczeniu.

Jedna z metod odkrywania przekonań polega na obserwowaniu tzw. automatycznych myśli. Zastanów się, co zazwyczaj mówisz do siebie, kiedy jesteś zestresowany/a? Jakie wyrażenia się powtarzają i jakie emocje temu towarzyszą? Zapisuj je na kartce, albo w zeszycie przeznaczonym na ten cel. Nie analizuj, po prostu je napisz i przyjrzyj się im. Mogą być to negatywne przekonania i przekonania ograniczające w stylu: nie umiem tego, to moja wina, nikt się ze mną nie liczy, wszyscy mnie wykorzystują, do niczego się nie nadaję, itd. 

Jak odkryć swoje przekonania? – czyli jak się dostać do swojej podświadomości

Możesz również skorzystać z innego ćwiczenia na odkrywanie blokad w podświadomości, które opisuję tutaj.

Brawo! Dotarłeś/łaś do celu. Oto część Twoich przekonań, które warto zmienić.

Jak zmienić swoje przekonania i zmienić swoje życie na lepsze?

Jest wiele metod na przeprogramowanie niewspierających przekonań i schematów. 

Jedną z bardziej znanych i popularnych są afirmacje. Ja jednak nie jestem ich fanem, bo z doświadczenia i obserwacji wiem że rzadko są skuteczne. Albo – w najlepszym wypadku –  nietrwałe. 

Jako fanka i trenerka EFT uważam że tapping (czyli metoda EFT) świetnie się do tego nadaje. Zawsze podkreślam że EFT nie jest jedyną właściwą i skuteczną metodą zmiany swoich przekonań. Jest jednak moją ulubioną! Trochę więcej o jej wykorzystaniu w pracy z przekonaniami znajdziesz poniżej, ale najpierw przedstawię Ci inny, prosty sposób jak w 3 krokach możesz zmieniać swoje przekonania. 

1. Zastanów się, jak dane przekonanie ma wpływ na Twoje życie?

Czy to przekonanie zbliża Cię do jakiegoś z Twoich celów, czy coś dzięki niemu zyskujesz? Pomyśl o konsekwencjach. Jeśli nie zmienisz tego przekonania, jakie będą tego rezultaty? Co się stanie, jeśli nadal będziesz tak myśleć? Jaki wpływ będzie miało to na Twoje samopoczucie w przeszłości? Jak się z tym czujesz teraz? Zwizualizuj, jak będzie wyglądało Twoje życie za 5-10 lat, jeśli nadal będziesz tak o sobie myśleć.

2. Rzuć wyzwanie swoim myślom

W tym kroku zastanów się, jakie masz dowody potwierdzające, a jakie negujące negatywne stwierdzenie o Tobie. 

  • Wypisz na kartce po jednej stronie sytuacje, które potwierdzają, że taki/taka właśnie jesteś. Do każdej z nich wymyśl alternatywne wyjaśnienie. 

Jeśli na przykład pracujesz z przekonaniem negatywnym nikt mnie nie lubi, i wpisałaś na kartce dowód w postaci „koleżanka odwołała ze mną spotkanie” – możesz wpisać jako alternatywę „bolał ją brzuch i źle się czuła”

  • Po drugiej stronie kartki zapisz wszystkie sytuacje które przeczą Twojemu przekonaniu. 

Przypomnij sobie sytuacje, w których zachowałeś/łaś się inaczej niż o sobie myślisz. To dobry trop, do zmiany przekonań. Pracując na przykład z przekonaniem ograniczającym „nic mi się nie udaje” wróć do momentu, w którym mówiłeś/łaś nie zrobię tego, niech to będzie dla przykładu prawo jazdy. Paraliżował Cię strach i brak wiary, a dziś trzymasz upragnione prawo jazdy w rękach. Można? Można. Twoje negatywne przekonanie wcale nie miało racji!

To ćwiczenie może pokazać Ci naprawdę ciekawe rzeczy i wywrócić Twoje postrzeganie o 180 stopni!

Jak zmienić swoje przekonania i zmienić swoje życie na lepsze?

3. Znajdź wspierające cię przekonanie

Zastąp stare, ograniczające przekonanie nowym, pomocnym. Na przykład: jestem atrakcyjny/a i lubiany/a, inni chętnie spędzają czas w moim towarzystwie. Odkryj, jak Twoje życie zmieni się wraz z nowym przekonaniem Pomyśl o tym wszystkim, co możliwe. Jak ta zmiana wpłynie na Twoje życie? Co się poprawi? Co się zmieni?

Jeśli znasz EFT – możesz opukać sobie to nowe przekonanie na wszystkich punktach i sprawdzić jak się z nim czujesz (tutaj znajdziesz opis punktów). Jeśli pojawi się jakaś niewygoda w ciele, możesz doczyścić ją EFT akceptującym

Metoda EFT na negatywne przekonania

Jeśli powyższe ćwiczenie to dla Ciebie za mało by zmienić głęboko zakorzenione w Tobie przekonania, zawsze możesz iść o krok dalej, i popracować z nimi na głębszym poziomie. 

Co mam na myśli? Podam Ci przykład: może zdarzyło Ci się już „wiedzieć” i „rozumieć” że jakieś negatywne przekonanie, na przykład myśl „jestem do niczego”,  jest praktycznie bezpodstawna. A jednak przy popełnionym błędzie ogarnia Cię wstyd, i masz ochotę zapaść się pod ziemię a ta myśl powraca w głowie jak zdarta płyta?

Metoda EFT na negatywne przekonania

To właśnie przykład schematów które są w nas tak mocno „wgrane” że chociaż znamy je i rozumiemy na wylot, i tak na nas działają. Najczęściej to bazowe, kluczowe przekonania, taki rodzaj systemu operacyjnego, bez którego w teorii wszystko by się mogło zawalić – a więc pilnie przez mózg strzeżonego. 

Tapping ma tę zaletę że oprócz działania na poziomie poznawczym, a więc na poziomie umysłu, działa również na poziomie ciała, a więc odczuć i emocji w nim zapisanych. To o wiele mocniejsza i głębsza praca która pozwala ominąć zabezpieczenia i dostać się tam, gdzie zmiana jest możliwa. 

Jak metoda EFT może pomóc zmienić negatywne przekonania na pozytywne?

Po pierwsze pozwala namierzyć ograniczające przekonania – bo czasem nie wiemy co dokładnie leży pod niemożnością osiągniecia jakiegoś celu. A właśnie takie stanie w miejscu może skrywać liczne negatywne przekonania na swój temat, lub na temat innych ludzi czy świata. Jest wiele technik EFT które pozwolą wyciągnąć to, co zakryte.

Po drugie metoda EFT pozwala odnaleźć źródło / źródła. A te jak już wspominałam powyżej, te mogą się wywodzić z naszego dzieciństwa ale również z rodu, czy społeczeństwa. Możemy z EFT i Matrix Reimprinting pracować na momencie powstania niepochlebnego  przekonania. Dzięki temu transformujemy nasze wspomnienia, a zmieniając postrzeganie danej sytuacji, i powstałe z niej wnioski, trwale usuwamy powstałe wówczas negatywne przekonania.

Po trzecie, EFT rozszerzone o Cellular EFT pozwala między innymi przyjrzeć się i uwolnić tym przekonaniom, które „odziedziczyliśmy” po rodzicach, dziadkach czy dalszych przodkach. A tych, podświadomie na nas wpływających jest co niemiara. Skarbnicą takich negatywnych przekonań i programów są zawsze tematy dotyczące związków i pieniędzy.

Jak metoda EFT może pomóc zmienić negatywne przekonania na pozytywne?

Potrzebujesz pomocy w zmianie przekonań?

Zmiana przekonań naprawdę czyni cuda z naszym życiem. 

Jeśli potrzebujesz wsparcia w ich odkrywaniu lub zmianie – zapraszam Cię na sesje indywidualne gdzie dzięki pracy z EFT zmienisz to co Ci nie służy. 

P.S. Powodzenia na Twojej drodze pracy z przekonaniami! 

Bezpłatna seria o EFT

Jak w MNIEJ NIŻ 10 MINUT zmniejszyć stres, niepokój i przezwyciężyć lęki, aby wreszcie przestały Cię blokować?

Poznaj naukowo potwierdzoną metodę EFT i zacznij wreszcie osiągać więcej – pozbywając się złych emocji, przekonań, czy naprawiając swoje relacje…

Zapisz się i otrzymaj przewodnik EFT i 3 wideo

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Daj znać co myślisz - napisz komentarzx
()
x

Uwolnij stres i nawiąż lepszą relację ze swoim ciałem

Zapisz się na listę mailingową i otrzymaj medytację Odczuwania ciała w formacie MP3