Jak skutecznie przestać się objadać? Jak wyleczyć się z obżarstwa?

Kompulsywne objadanie się to przypadłość, która skutecznie może zrujnować zarówno zdrowie, jak i dobre samopoczucie. I chociaż ma za zadanie podnieść nasz nastrój to jednak spełnia je jedynie przez chwilę, by zaraz potem zepchnąć w dolinę rozpaczy i poczucia winy. Czy da się z tym wygrać i wyleczyć się z obżarstwa? Jak przestać się objadać? Czy można mieć zdrową relację z jedzeniem, w którym nie ma ono rangi pocieszyciela, przyjaciela, czy czegoś, co zapełnia w naszym życiu pustkę? O tym jest ten artykuł, czytaj dalej.

Jak skutecznie przestać się objadać? Jak wyleczyć się z obżarstwa?

 

Kompulsywne objadanie, potocznie nazywane “obżarstwem” to jedno z zaburzeń odżywiania, które jest obecnie bardzo powszechne. Może się ono objawiać jako jedzenie bez pohamowania, ciągłe podjadanie, czy przejadanie się zwłaszcza niezdrowymi produktami, gdy czujemy smutek, beznadzieję, rozpacz, czy też poczucie winy. To czynność automatyczna, której nie da się zaprzestać jedynie dzięki silnej woli. Powiązana jest ona bowiem z emocjami, a te często są silniejsze od zdrowego rozsądku.

Dlaczego się objadamy? Co jest przyczyną objadania się?

Jedzenie jako zakazany owoc może być przyczyną objadania sięPrzyczyn objadania się może być dużo, często wiąże się to z wychowaniem, podejściem rodziców, czy opiekunów, którzy nagradzali słodkościami za dobre stopnie lub za wykonanie zadania. Innym razem może łączyć się z rygorystycznym podejściem do diety, w którym kawałek tortu winduje do roli zakazanego owocu, po który nie będzie można nigdy sięgnąć. A to co zakazane kusi bardziej.

Często jedzenie słodkości ma w sobie coś ze słodyczy bycia kochanym, bywa substytutem miłości, której brakuje na co dzień. W ogóle pokarm łączony jest z matką, bliskością piastunki, która zaspokajała nasze potrzeby we wczesnym okresie życia. Gdy nasza podświadomość tak odbiera jedzenie, wtedy żadna logika, czy dieta nie pomoże. Teraz już wiesz dlaczego się objadamy i co jest przyczyną objadania się. Ale poznaj jeszcze kolejne przyczyny.

Nagradzanie jedzeniem jako jedna z przyczyn objadania się

Kompulsywne objadanie się – korzyści emocjonalne

Niewątpliwie kompulsywne objadanie się ma ogromny związek z emocjami. To one, a właściwie stosunek do nich i nieumiejętność poradzenia sobie z określonymi stanami emocjonalnymi stanowi przyczynę obżarstwa. Najczęściej dotyczy to braku umiejętności radzenia sobie ze stresem, czy falą trudnych emocji, czasem ma za zadanie tłumienie uczuć na swój temat, czy też wiąże się z emocjonalnym głodem.

Kompulsywne objadanie się może się także wiązać z nudą, jednakże i tutaj warto poszukać głębiej, dlaczego akurat jedzenie daje poczucie “zabicia czasu” i łagodzi stan emocjonalny, który jest trudny do zniesienia.

Korzyści z kompulsywnego objadania się może być wiele. Ważne, by odkryć własną i szczerze się do niej przyznać przed samym sobą. Dlaczego i kiedy zaczynam się obżerać lub podjadać? Co mi to daje? W którym momencie czuję ulgę i z czym mi się to kojarzy? Świadomość to pierwszy krok, zwłaszcza gdy zaprzestanie się samobiczowania i stosowania kolejnych diet, które kończą się jeszcze niższą wiarą w siebie.

Niezależnie od tego, czy jesz kompulsywnie z powodu złego samopoczucia, czy stresu, czy też nagradzasz siebie objadaniem się niezdrowymi produktami, bo uważasz, że należy Ci się chwila przyjemności – pod spodem zawsze są emocje, których nie da się uciszyć jedzeniem.  Może na chwilę stłumisz emocje, ale jak wiesz na dłuższą metę jest to zupełnie nieskuteczne.

Emocji nie da się uciszyć jedzeniem.

Jak sobie pomóc? Jak skutecznie poradzić sobie z podjadaniem i obżarstwem?

Skoro emocje stanowią korzeń przypadłości zwanej kompulsywnym objadaniem się, to właśnie nad nimi należy się pochylić. By przestać się obżerać i podjadać potrzebujemy przede wszystkim zacząć świadomie przyglądać się swoim nawykom. Można początkowo  zapisywać po jakich wydarzeniach, czy stanach emocjonalnych sięgamy najczęściej po więcej jedzenia, a także dać sobie choć parę chwil tuż przed sięgnięciem po kolejną dokładkę, by  zastanowić się nad tym jak ja się teraz czuję.

To krok pierwszy, niezwykle ważny. Istotne jest także, by nie obwiniać się za taki, a nie inny  stan rzeczy. Gdybyśmy mogli powstrzymać napady objadania się – już by nam się to udało. Jednakże najczęściej nieodzowne jest wsparcie kogoś, kto potrafi wesprzeć w dotarciu do przyczyn podjadania oraz objadania się i wesprzeć w uleczeniu.

Jak skutecznie poradzić sobie z podjadaniem i obżarstwem?

Skuteczną i jednocześnie prostą metodą, która pozwala nie tylko spotkać się z emocjami, ale i dać sobie potrzebne wsparcie, by je w sobie zintegrować jest EFT, czyli Emotional Freedom Techniques. W polskiej wersji to Technika Emocjonalnej Wolności. Jest ona poparta badaniami i łączy w sobie zarówno zasady chińskiej akupresury, jak i wiedzę psychologiczną.

Metodę EFT można  stosować samemu, choć najlepiej zacząć od spotkania ze specjalistą, który wytłumaczy jak ona działa i jak wesprze w codziennych zmaganiach z kompulsywnym objadaniem się. Dzięki EFT nie tylko zwiększamy samoświadomość, ale i wzmacniamy poczucie własnej wartości, budujemy na nowo wiarę w siebie i akceptujemy to, co się dzieje
w naszym wnętrzu.

Skuteczność metody EFT oparta jest na prostych krokach łączenia się z własnymi emocjami oraz myślami, które za nimi stoją i uwalnianiu ich. EFT uczy także tego, jak nie unikać swoich uczuć, a raczej starać się akceptować je, tak by mogły minąć i zostać zastąpione tym, co nas wspiera i naprawdę karmi. Metoda EFT pomaga poradzić sobie z emocjami, poprzez zmianę schematów emocjonalnych, które mają istotny wpływ na podjadanie i obżarstwo. 

Zapraszam Cię na taką sesję, w której zaczniemy pracę nad tym, co dla Ciebie trudne. Nie musisz być z tym sam/a.

A jeśli już znasz metodę EFT i szukasz wskazówek do samodzielnej pracy z objadaniem – zajrzyj tutaj

Bezpłatna seria o EFT

Jak w MNIEJ NIŻ 10 MINUT zmniejszyć stres, niepokój i przezwyciężyć lęki, aby wreszcie przestały Cię blokować?

Poznaj naukowo potwierdzoną metodę EFT i zacznij wreszcie osiągać więcej – pozbywając się złych emocji, przekonań, czy naprawiając swoje relacje…

Zapisz się i otrzymaj przewodnik EFT i 3 wideo

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Daj znać co myślisz - napisz komentarzx
()
x

Uwolnij stres i nawiąż lepszą relację ze swoim ciałem

Zapisz się na listę mailingową i otrzymaj medytację Odczuwania ciała w formacie MP3