Emocje. Jak radzić sobie z emocjami? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o emocjach.

Emocje towarzyszą nam bez przerwy. Są naszą nieoderwalną częścią, chociaż nie zawsze jesteśmy ich świadomi. To właśnie emocje wpływają na nasze decyzje, zachowania, życiowe sytuacje, czy to jak widzą nas inni. Jednak, czy zastanawiałeś się kiedyś, czym są emocje? Skąd się biorą? I jak radzić sobie z emocjami, czyli co z nimi robić? Jeśli nie, dowiesz się tego z przygotowanego dla Ciebie artykułu

wszystko co powinieneś wiedzieć o emocjach

Poznaj emocje, które w Tobie drzemią. Jakie są rodzaje emocji?

Emocje są naszym drogowskazem. Dostrzeżone, zrozumiane, pozwalają nam zagłębić się bardziej w siebie, poznając kim tak naprawdę jesteśmy i co wpływa na nasze życie z zewnątrz – czyli zwiększyć swoją samoświadomość. Utulone, usłyszane, przepracowane – pomagają nam poczuć się lżej i radośniej, i pozwalają na zmiany w nas, i w naszym życiu.

Są jak Wewnętrzne Dziecko, które potrzebuje uwagi i próbuje ją otrzymać na wszelkie sposoby. Czy masz dobry kontakt ze swoimi emocjami? Czy dostrzegasz swoje emocje? Pracujesz z nimi? Jeśli do tej pory odpowiedziałeś przecząco, nie martw się, zapewniam Cię że można się tego nauczyć!

Na dobry początek pozwól, że przedstawię Ci podstawowe emocje, które dotykają każdego z nas.

Jest sześć podstawowych emocji:

Brzmi znajomo, prawda? Do tego teamu dołączyć można jeszcze dumę, wstyd, zażenowanie, czy podniecenie. Ale emocji może być znacznie więcej, tak, jak sposobów radzenia sobie z nimi i ich okazywania. (Tutaj znajdziesz pełniejszą listę emocji i uczuć) 

Poznaj emocje które w Tobie drzemią

W swoim złożonym wariancie emocje powstają z połączenia tych podstawowych. Porównałabym to do palety kolorów. Widzisz kilka głównych kolorów: niebieski, żółty, czerwony. Łącząc w sobie niebieski z żółtym otrzymasz zupełnie nowy kolor – zielony. Tak samo z emocjami, łącząc smutek ze wstydem, otrzymasz wewnętrzny bunt wobec niesprawiedliwości, jaka Cię spotkała. Podobnie z radością i ekscytacją, łącząc je, otrzymasz podniecenie, np. w momencie, kiedy nie możesz czegoś się doczekać, a wiesz, że niebawem to otrzymasz. Szczególnie, jeśli wiąże się to ze spełnieniem marzeń.

Pozytywne emocje i negatywne emocje

Niektóre z tych emocji lubimy i witamy z radością, inne mniej. Stąd często mówimy o emocjach negatywnych i pozytywnych emocjach. Tu Cię jednak (być może) zaskoczę – każda z nich jest dobra! I potrzebna. Każda z nich jest pewną informacją. Pozostaje kwestia nauczenia się odczytywania tej informacji, i jej odpowiedniego wykorzystania.

Emocje można podzielić jeszcze na dwie kategorie. Emocje chwilowe oraz te, które są z nami dłuższy czas lub są nawracające w danych, powtarzających się sytuacjach, będących dla nas bodźcem negatywnym lub pozytywnym. Emocji jest tak szeroka gama, że często trudno je określić czy zdefiniować. Szczególnie ze względu na swoją nagłość czy trudność. To, co je charakteryzuje to z pewnością fakt, że są ściśle związane z danym wydarzeniem, sytuacją.

Niezależnie od swojego rodzaju, emocje potrafią uzależnić. Wtedy osoba uzależniona będzie poszukiwać w otoczeniu bodźców, dzięki którym będzie mogła odtworzyć lub utrzymać dany stan emocjonalny. Może wpaść w nałóg zakupoholizmu, poszukiwania uznania, uciekania się do używek, czy kontaktów z różnymi partnerami seksualnymi. Jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś uzależniony od emocji, polecam Ci mój artykuł zainspirowany tym tematem.

Emocje w ciele czyli jak emocje wpływają na Twoje ciało

Wspomniałam wcześniej, że emocje mają na nas duży wpływ – mogą kształtować nasze zachowanie i wpływać na sposób myślenia. Ale, czy zdajesz sobie sprawę, że mają też pośredni i bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu? Ich oddziaływanie jest większe niż może Ci się wydawać.

Wpływ emocji na ciało

wpływ emocji na ciało

Pozytywnym wpływem emocji na ciało jest produkcja oksytocyny, która jest korzystna dla organizmu. Gorzej, kiedy steruje nami stres, wtedy wydziela się nadmiar kortyzolu, który w dłuższej perspektywie negatywnie działa na naszą psychikę, doprowadzając do wyczerpania emocjonalnego, nerwicy, zaburzeń odżywiania, pracy mózgu, jak również poważnych chorób, jak choćby depresji. Więcej o stresie możesz przeczytać tutaj.

Pozytywne emocje wpływają na harmonijną aktywność układu nerwowego i krążenia, co sprzyja pracy ważnych narządów (serca, mózgu). Co więcej, bądź świadomy, że emocje negatywne, zwłaszcza wspomniany stres, złość, smutek, zażenowanie, poczucie wstydu,  powodują zwiększenie poziomu cytokin. One, zaś przyczyniają się do stanów zapalnych stawów, chorób serca i nowotworów. Ponadto silne emocje i oddziaływanie długotrwałego stresu negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia i nerwowego, zwiększa ryzyko chorób serca, a nawet cukrzycy.

wpływ emocji na ciało - stany zapalne stawów

Dlatego dbając o nasz organizm, nie tylko powinniśmy zważać co jemy, ale przede wszystkim, jakim emocjom pozwalamy przeważać w życiu. Szczególnie, że emocje nie są, jedynie naszym odczuwanym stanem, a jak sam mogłeś zauważyć, to biochemiczne oddziaływanie, które wpływa na cały organizm.

Ale to nie koniec:

Mapa emocji. Kiedy ciało daje Ci znać...

Powiem Ci kolejną interesującą, a zarazem zaskakująca rzecz.

Twoje emocje przemawiają nie tylko przez stan psychiczny, ale również fizyczny. Poprzez problemy ze skórą, alergie, przykurcze mięśni, bóle – kręgosłupa, żołądka, głowy, karku, ..

Twoje ciało jest emocjonalną mapą, której prawidłowe odczytanie, pomoże Ci poznać źródło negatywnie wpływających na Ciebie emocji. Bo co w duszy….to na ciele i w tym jest sedno całej sprawy. A tym źródłem, tym co powoduje Twoje dolegliwości fizyczne, mogą być wydarzenia i traumy z Twojej przeszłości.

Długotrwałe napięcie mięśniowe i sztywność jest rezultatem nadmiernej kontroli emocji. W konsekwencji doprowadza to do odczuwanego bólu w ciele. Ponieważ ból umiejscowiony jest tam, gdzie ulokowane są bloki mięśniowe.

Jak rozpoznać emocje w ciele? Jak odczytywać emocje?

Pewnie zastanawiasz się, jak rozpoznać emocje, które odczuwasz poprzez ból w ciele. Cóż, nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ każdy z nas składa się z innych doświadczeń. U każdego ta kartografia będzie trochę inna.

Można jednak dla przykładu powiedzieć że:

emocje zapisują się w ciele

  • gniew i złość często spinają szczękę oraz plecy, tworząc przy tym napięcie wokół ramion na plecach. Powiązane są również z wątrobą.
  • Strach i lęk odpowiadają za napinanie przepony, prowadząc do spłycenia oddechu i sprawiając, że dłonie lub stopy stają się zimne.
  • Niepewność lokuje się w krzyżu
  • Bezsilność, a więc ukryta złość, jest często odczuwana w rękach i nogach.
  • Tłumione impulsy seksualne ujawniają się usztywnionymi i nieruchomymi pośladkami.
  • Trudności w zaufaniu drugiemu człowiekowi czy światu objawia się charakterystycznie poprzez odczuwalne napięcie z przodu klatki piersiowej.  Doprowadza to do tego, że pierś jest zapadnięta.

emocje zapisują się w ciele

To oczywiście tylko duże uogólnienie, ponieważ u każdego z nas ta sama emocja może zapisać się i przejawiać w ciele na różne sposoby. U każdego będzie dotyczyć innego wydarzenia.

Warto zatem uważnie słuchać sygnałów, jakie wysyła ciało, i nauczyć się je odczytywać by sobie pomóc.

Skąd się biorą emocje? Jak powstają emocje?

Wiesz już mniej więcej, czym są emocje i jak je rozpoznać w ciele. Przedstawię Ci teraz skąd się w zasadzie biorą emocje, na bazie modelu poznawczego. W jego głównym założeniu kluczowe znaczenie mają przekonania, szczególnie tak zwane kluczowe przekonania.

Według tego modelu nasze emocje i odczucia nie zależą od samej sytuacji, ale od tego co my o tej sytuacji myślimy, jak ją interpretujemy. Wspominałam już kiedyś o tym tutaj.

Oznacza to że zarówno emocje jak i reakcje fizjologiczne a także nasze zachowanie pojawiają się w jako odpowiedź na myśli automatyczne które się w nas pojawiają w odpowiedzi na dane zdarzenie lub sytuację. Te myśli automatyczne mogą być świadome, ale często nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy, bo pojawiają się szybko i spontanicznie, i mogą pozostać niezauważone.

Ciężko jest nam je zauważyć, i najczęściej zdajemy sobie sprawę tylko z następujących po nich emocjach czy zachowaniu. A nawet jeśli te myśli zauważymy, to nie mamy zwyczaju ich kwestionować.

jak powstają emocje

Pozostaje pytanie skąd się biorą owe myśli automatyczne? Ano właśnie z przekonań, które tworzą się w nas przez całe życie, a najwięcej w dzieciństwie. Są tak silne, tak mocno w nie wierzymy, że nie mamy zwyczaju ich kwestionować. Więcej o przekonaniach już wkrótce.

Co to wszystko oznacza w praktyce? Oto przykład jak powstają emocje:

Wyobraź sobie taką sytuację: W pracy, idziesz korytarzem, przechodzisz obok koleżanki i mówisz “cześć”. Jednak ona całkowicie Cię ignoruje.

Zdarzenie to może wywołać w Tobie różne reakcje:

Myśli: Co za ignorantka! Jak mogła tak mnie olać!
Emocje: Silna złość.
Zachowanie: Nie będę się do niej odzywać, Potraktuję ją tak samo! Zignoruję ją, zademonstruję swoje „oburzenie” w jej obecności.

Spróbujmy jednak przyjrzeć się innym wariantom odbioru tej sytuacji, np.:

Myśli: „Może coś się stało?”
Emocje: Obawa, zaniepokojenie.
Zachowanie: Podchodzisz do koleżanki i z troską pytasz co się stało i czy możesz jakoś pomóc.

Myśli: „Pewnie nie usłyszała”.
Emocje: obojętność.
Zachowanie: Wracam do swoich spraw, porozmawiam z nią później.

Sytuacja ciągle ta sama, a reakcje na nią są całkowicie odmienne, zarówno jak ich konsekwencje dla Ciebie. A to wszystko za sprawą odmiennego sposobu myślenia.

Spojrzenie z różnych perspektyw, często pozwala uniknąć negatywnych emocji oraz sytuacji konfliktowych. Warto mieć z tyłu głowy schemat modelu poznawczego, aby w danej sytuacji pamiętać, jak sytuacja, szczególnie źle zinterpretowana, może wpłynąć na nasze uczucia i zachowanie. Czy już teraz wiesz skąd się biorą emocje i jak powstają?

Jak poradzić sobie z emocjami i z nadmiarem emocji?

Strategii na radzenie sobie z negatywnymi emocjami jest wiele.

Jedną z metod są medytacje oraz przeróżne techniki oddychania, które pozwalają wyciszyć, zarówno ciało, jak i umysł.

jak poradzić sobie z emocjami

Skutecznym sposobem na rozładowanie nadmiaru emocji, będzie również ruch fizyczny, np. taniec, bieganie, sprzątanie, siłownia, a nawet spacery z psem, w końcu dogoterapia jest wspaniałą formą relaksu emocjonalnego.

Inną ciekawą metodą radzenia sobie z negatywnymi emocjami jest metoda EFT, która skutecznie uwalniania emocje i stres. Więcej sposobów znajdziesz tutaj w artykule na temat stresu.

Warto dodać że poradzenie sobie z tym co się nam przytrafia w danym momencie, czyli rozładowanie nadmiaru emocji, danie upustu temu co nas ogarnia w danej chwili –  nie rozwiązuje problemu na stałe. Bo w kolejnej podobnej sytuacji, wrócą te same emocje.  

Jak już wspominałam – dopiero zrozumienie informacji którą niesie emocja, znalezienie jej źródła i przepracowanie (a więc również zmiana przekonań), przepuszczenie przez ciało, oraz ewentualne uwolnienie uzależnienia od niej – pozwoli tej emocji wybrzmieć, i nie wracać więcej.

Świetnym sposobem na zrobienie tego, jest wcześniej wspomniana metoda EFT, Matrix Reimprinting oraz Cellular EFT.

EFT a emocje

Jednak to co najważniejsze – nie powinniśmy pod żadnym pozorem iść na łatwiznę, poprzez wypieranie czy tłumienie emocji, ignorowanie ich czy zamiatanie pod dywan. Ponieważ to będzie kosztować nas w ostatecznym rozrachunku znacznie więcej: zablokowane emocje i tak wrócą i to z podwójną siłą – bólami w ciele, depresją, napięciem lub w inny sposób.

Jeśli masz taki zwyczaj blokowania emocji od dzieciństwa – przyzwyczaiłaś się tłumić emocje, nie umiesz sobie z nimi poradzić, warto udać się na terapię, szczególnie taką która uwzględnia pracę z ciałem. 

Na terapii poznasz jak wyrażać emocje, jak uwolnić zablokowane emocje, jak pozbyć się negatywnych emocji, jak panować nad emocjami. Dzięki terapii Twoje życie stanie się przyjemniejsze, łatwiejsze i pozytywny wpływ przełoży się  na lepsze relacje ze znajomymi, rodziną i wpółpracownikami. 

Emocje i praca z EFT - kontakt

Szukasz kogoś kto pomoże Ci poradzić sobie z emocjami?

Zapraszam Cię do kontaktu i umówienia się na darmową konsultację wstępną, gdzie będziesz mógł przekonać się jak pracuję i czy odpowiada Ci współpraca ze mną:

Bezpłatna seria o EFT

Jak w MNIEJ NIŻ 10 MINUT zmniejszyć stres, niepokój i przezwyciężyć lęki, aby wreszcie przestały Cię blokować?

Poznaj naukowo potwierdzoną metodę EFT i zacznij wreszcie osiągać więcej – pozbywając się złych emocji, przekonań, czy naprawiając swoje relacje…

Zapisz się i otrzymaj przewodnik EFT i 3 wideo

5 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Miye
2 lat temu

Ciekawy wpis. Chciałabym mieć taką wiedzę jako nastolatka, ale wtedy takie informacje ciężko było znaleźć.

Martyna K
2 lat temu

Emocje bez wątpienia zajmują ważne miejsce w życiu.

2
0
Daj znać co myślisz - napisz komentarzx
()
x

Uwolnij stres i nawiąż lepszą relację ze swoim ciałem

Zapisz się na listę mailingową i otrzymaj medytację Odczuwania ciała w formacie MP3