Wyobraź sobie, że z łatwością radzisz sobie z negatywnymi emocjami. Jesteś asertywna i masz więcej pewności siebie w życiu; wreszcie czujesz się komfortowo niezależnie od sytuacji.
Dzięki temu odważysz się otworzyć usta w grupie, ruszysz z długo odkładanym projektem, czy powiesz „nie” bez poczucia winy. Aby stanąć w obronie siebie i własnych zasad.
Metoda EFT też jest stosowana w przypadku długotrwałego stresu (np. problemy ze snem, fobie, lęk przed porażką, czy zaburzenia lękowe).
To świetne narzędzie do radzenia sobie z wypaleniem, depresją, traumą, zespołem stresu pourazowego, uzależnieniami lub zaburzeniami odżywiania.
Co więcej, EFT może Ci pomóc w fizycznych objawach stresu (np. bóle krzyża, migreny, bóle głowy, czy reakcje alergiczne).
Brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe?
Najlepsze jest to, że EFT jest metodą POTWIERDZONĄ naukowo i udowodnioną w działaniu. Czytaj dalej, aby sprawdzić, czy to coś dla Ciebie.
Co to jest EFT?
EFT, skrót od Emotional Freedom Techniques – po polsku Techniki Emocjonalnej Wolności , jest metodą uwalniania emocji – a więc szeroko pojętego stresu. Znane jest również pod nazwą opukiwanie, z angielskiego tapping.
Łączy w sobie wiedzę psychologiczną i najważniejsze koncepty Medycyny Chińskiej -wiedzę na temat meridianów i punktów akupunkturowych. Jest czasem nazywana żartobliwie psychologiczną akupunkturą.
Opukiwanie harmonizuje umysł i ciało, przywraca organizm do równowagi. Obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) przez co obniża stres i redukuje jego objawy, a te potrafią być przeróżne (więcej na ten temat znajdziesz tutaj), a to z czasem przekłada się na zdrowsze komórki i wyższą odporność.
Stosowanie EFT pozwala między innymi poczuć się lepiej ze sobą, być spokojniejszym i bardziej zadowolonym z życia, odkryć swój potencjał i doprowadzić do zmian których pragniemy.
Metoda ta jest znana od lat 90 XX wieku i rozpowszechniona głównie w USA, ale również coraz bardziej w krajach Europy. Jest wykorzystywana nie tylko przez coachów czy szeroko pojętych trenerów, ale również przez psychologów i psychiatrów do leczenia różnego rodzaju zaburzeń.
Kiedy i na co warto stosować EFT
Według twórcy metody, Gary’ego Craig’a – na wszystko. I choć panuje przekonanie że jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego, to przecież od każdej reguły są wyjątki. I właśnie EFT do takich wyjątków należy.
Udowodniono skuteczność EFT w leczeniu miedzy innymi :
- Lęków i fobii
- PTSD
- Niskiej samooceny
- Alergii
- Obsesji i kompulsji
- Żalu i straty
- Bezsenności
- Bólu (również by uwolnić się od lub zmniejszyć przewlekły ból)
- Negatywnych przekonań
- Problemach w relacjach
- Depresji
- Stresie i niepokoju
- Gniewie i złości
- Innych „negatywnych” – bolesnych i niewygodnych – emocji takich jak poczucie winy, smutek itp…
- Emocjonalnych traum
- Zaburzeniach jedzenia
- Negatywnych wspomnień
- Nadużyć seksualnych
- Dysleksji
- Zaburzeń ciśnienia
Piękno tej metody polega na tym że służyć może nie tylko rozwiązywaniu problemów ale również kreowaniu. Poleca się ją do kreowania
- Sukcesu
- Dobrobytu
- Optymizmu
- Dobrych relacji z ludźmi
- Poczucia własnej wartości
- Poczucia bezpieczeństwa
- Osiągnięć szczytowych (w sporcie,muzyce, biznesie)
Skąd się wzieło EFT
Metoda EFT została opracowana przez Garry’ego Craig’a w latach 90 XX wieku.
Był on uczniem dr Callahan’a, który opracował metodę TFT, (ang. Thought Field Therapy) – Terapię Pól Myślowych, opierając się na kinezjologii i wiedzy o meridianach. Ta metoda opukiwania była używana przy różnego rodzaju mentalnych i fizycznych dolegliwościach z bardzo dobrymi wynikami, szczególnie w lękach i fobiach. Jednak poza byciem skutecznym, TFT równocześnie było bardzo skomplikowane gdyż wymagało doboru odpowiednich punktów do specyficznego problemu.
Garry Craig znacznie ją uprościł, redukując różne możliwe schematy do jednej sekwencji punktów, używanej uniwersalnie do wszystkich dolegliwości i problemów.
Od tamtej pory powstało mnóstwo różnych odmian i wariantów EFT. Dla ciekawskich powstał wpis o różnych wersjach tappingu.
Na czym polega metoda EFT
Samo EFT jest najczęściej kojarzone z opukiwaniem, tappingiem.
I na tym też polega – w tej metodzie opukujemy konkretne punkty akupunkturowe na ciele stukając w nie koniuszkami palców a jednocześnie wypowiadamy zdania związane z problemem i skupiamy się na nim.
Punkty te odpowiadają końcówkom meridianów, czyli kanałów energetycznych w naszym ciele. Wiedza o nich wywodzi się z Medycyny Chińskiej, opisane ok 5000 lat temu stanowią podstawę akupunktury i akupresury. W EFT wykorzystujemy końcówki głównych meridianów używając zawsze ten sam zestaw punktów (1 do tzw ustawienia i 9 do rundek). Jednak zamiast igieł, używamy palców.
Takie mechaniczne działanie za pomocą uderzeń oddziaływuje na system energetyczny jednocześnie aktywując różne struktury mózgu. Pobudzamy w ten sposób system do odblokowania emocji, a kiedy je w końcu odczujemy / uwolnimy, przywracamy swobodny przepływ i harmonię.
Na tej stronie znajdziesz więcej na temat tego jak wykonywać EFT, czyli jak opukiwać. A na tej stronie znajdziesz podstawy – a więc jak pracować samemu metodą EFT.
Jak działa metoda EFT?
Metoda EFT pozwala na przeprogramowanie mózgu i ciała by działały i reagowały inaczej, zgodniej, bardziej harmonijnie.
Praca tą metodą zatrzymuje reakcję stresową i obniża poziomu kortyzolu. Do tego harmonizuje obie półkule mózgowe, ale również i poszczególne części mózgu – pień mózgu odpowiadający za instynkty, układ limbiczny odpowiadający za emocje i odczuwanie, oraz korę nową, tzw mózg racjonalny, odpowiadający za myślenie i kreatywność. Więcej o tym jak i dlaczego EFT działa – znajdziesz tutaj.
A jak działa z puntku widzenia „użytkownika”?
Dla osób które pierwszy raz stykają się z EFT fakt że opukujemy się palcami po głowie i twarzy i powtarzamy przy tym jakieś zdania może wydawać się dziwne (przyznaję, dla mnie też było, nawet bardzo!).
Jeszcze dziwniejsze może być kiedy widzimy reakcje ludzi którzy się opukują – gwałtowny płacz czy śmiech mogą zaskakiwać. Jednak to są jak najbardziej naturalne, a wręcz pożądane sposoby w jakie ciało odreagowuje i uwalnia emocje. Im więcej napięcia wyjdzie, tym mniej go mamy w sobie.
Ważne jest że to nie o samo opukiwanie chodzi. Równie ważne – jeśli nie ważniejsze – jest to by skupić się na problemie i to, co przy opukiwaniu mówimy. Powtarzając zdania związane z naszym problemem skupiamy umysł na konkretnych ścieżkach neuronalnych, łączących wydarzenia z emocjami.
Mózg jest neuroplastyczny, a więc połączenia neuronalne nie są wyryte w kamieniu. Możemy różne ścieżki neuronalne osłabić poprzez wytworzenie nowych. Możemy więc różne wydarzenia i sytuacje przekwalifikować, wytworzyć nowe sposoby reagowania i działania, zmienić sposób myślenia o problemach.
EFT w świetle badań i nauki
Zawsze są tacy, którzy działają i testują wszystko dla siebie, i tacy, których najpierw trzeba przekonać. Ci pierwsi, przez doświadczenie, szybko przekonają się że EFT działa. Dla innych, którzy potrzebują dowodów skuteczności, oto kilka faktów opartych na nauce.
Od lat 90. XX wieku metoda EFT okazała się najskuteczniejszą metodą przy wielu różnych problemach. Skuteczność sięga 90%, a do tego rezultaty są trwałe.
Istnieje wiele dowodów naukowych, zainteresowanych odsyłam do książki „EFT dla zdrowia” dr Peta Stapleton. Jest to wspaniałe kompendium wiedzy naukowej na temat metody EFT, zestawia ponad 100 (!) badań klinicznych które potwierdzają działanie EFT. Takich badań jest więcej, mówi się o kilkuset, nie wszystkie kliniczne. Na tej stronie znajdziesz artykuły na temat wybranych badań. Angielsko-języcznych zachęcam również do zajrzenia na stronę https://www.thetappingsolution.com/research/.
Metoda EFT wkracza na dobre do świata terapeutycznego, w niektórych krajach ma już swoje dobrze zasłużone i ugruntowane miejsce, w niektórych wkracza powoli, ale pewnym krokiem. Gwoli ciekawostek, stanowi np we Francji część programu na kilku uniwersytetach (np jako „Podejścia uzupełniające w psychoterapii i wymiarach traumatycznych” w Metz i na prestiżowym Wydziale Lekarskim w Lyonie w ramach „Terapie krótkoterminowe”).
Nie wspominając o niezliczonych kursach które można znaleźć w Internecie, ale uwaga, można znaleźć wszystkiego po trochu, więc warto dobrze się zorientować!
U nas, w Polsce, Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie proponuje kurs trenerski EFT ze świadectwem MEN prowadzony przez wspaniałych trenerów z Fundacji Numen.
Spodobał Ci się artykuł lub okazał przydatny?
Pokaż to innym – oceń artykuł (masz taką możliwość na dole, przed komentarzami) lub udostępnij tym którym może się przydać.
Masz pytania lub wątpliwości w związku z metodą EFT?
Zadaj pytanie w komentarzu, odpowiem na nie jak tylko będę miała wolną chwilę.
FAQ czyli najczęściej zadawane pytania na temat metody EFT
Dla kogo jest ta metoda?
Dla wszystkich! Jest ona prosta i samowystarczalna, nie wymaga żadnych nadzwyczajnych umiejętności, medycznej wiedzy, żadnego „sprzętu”. Można by powiedzieć że jest eko
.
Czy mogę pracować sam(a) z EFT?
Jak najbardziej! W internecie, na youtubie i Facebooku jest wiele wartościowych materiałów. Są również darmowe podręczniki w formie pdf-ów (tutaj znajdziesz kilka linków). Najlepiej czerpać z pewnych źródeł: od trenerów i twórców.
Jednak w przypadkach cięższych traum polecam zwrócić się do trenera, tak jak i przy bardziej skomplikowanych tematach, lub tematów w których doszliśmy do pewnego miejsca i nie wiemy co dalej.
Czy EFT zawsze działa?
Wg badań jest skuteczne w 90% przypadków (nawet niektóre leki mają mniejszą skuteczność!). Jeśli nie wierzysz to po prostu sprawdź! A jeśli sprawdziła/eś i wydaje Ci się że nie działa, to najprawdopodobniej jesteś za mało dokładny/a, myślisz o jutrzejszych zakupach podczas opukiwania, masz jakieś ukryte korzyści ze swojego problemu, lub nie dotarłaś/eś jeszcze do sedna problemu.
Poza tym jeśli wydaje Ci się że opukiwanie nie działa bo dalej nie jesteś spokojna/y, należy sprawdzić czy nadal to są te same emocje co na początku i czy pochodzą z tego samego źródła! To trochę tak, jakbyś rano oddał/a samochód do mechanika, a kiedy wracasz wieczorem - on nadal nie działa. Jednak prosiłeś/aś o naprawę skrzyni biegów, co zostało zrobione, ale mechanik mówi że pasek rozrządu jest zerwany.
Czy mogę coś zrobić źle i zepsuć się jeszcze bardziej?
Nie ma takiej opcji
Powtarzam jednak: jeśli zamierzasz pracować z traumą, stanowczo doradzam pracę z trenerem! No chyba że znasz odpowiednie techniki EFT i masz świadomość w co się pakujesz (jednym słowem jesteś trenerem EFT lub prawie ).
Czy jeśli zapomnę o jednym punkcie to muszę zacząć od nowa, czy muszę pukać dokładnie 5 razy, czy ręka ma znaczenie itp…?
EFT nie jest techniką która musi być wykonywana perfekcyjnie żeby zadziałać. Możesz opukiwać się prawą ręką, lewą ręką lub obiema naraz, zależnie od fantazji w danym momencie. Możesz „zawiesić” się dłużej na jednym punkcie, inny całkiem pominąć, i wcale nie musisz zaczynać od początku. Jedyne czego powinnaś/nieneś unikać to przejmowanie się że nie robisz tego dobrze.
Jeśli zdecyduję się na sesje u trenera, to ile tych sesji potrzebuję?
Nie ma „prawidłowej” odpowiedzi na to pytanie. Bardzo komercjalnym chwytem są tzw jednominutowe cuda w EFT. I choć prawdziwe, niestety nie zdarzają się często, gęsto i namiętnie. W zależności od tematu i tego co siedzi pod spodem może być potrzebna 1 sesja, 3, czy nawet 6-8 lub więcej w niektórych przypadkach.
Jednak liczba sesji w porównaniu z terapiami konwencjonalnymi (takimi jak konsultacje z psychologiem) jest znacznie mniejsza.
Co to jest apex i czemu powinnam(nienem) o nim wiedzieć?
Apex to ciekawy i niezwykły fenomen który może wystąpić po rozwiązaniu problemu terapią mocy. Zjawisko to nie jest unikalne dla EFT.
Kiedy zmiana następuje w nagły i dramatyczny sposób, na przykład ból psychiczny (lub nawet fizyczny) ustępuje w ciągu kilku minut, lub głęboki strach nagle znika, ludzie mają tendencję do wyjaśniania tych niezwykłych zdarzeń w sposób, który ma dla nich sens.
Będą mieli tendencję do przypisywania zmiany czemuś innemu (więc będą sądzić że EFT nie zadziałało). Mogą nawet nie pamiętać rozmiaru problemu lub mieć amnezję i wierzyć, że pierwotnie nie mieli problemu! Na przykład: „Chyba wcale się nie bałam” albo „To musi być zbieg okoliczności, że ból ustąpił po opukaniu” albo „O jakim strachu mówisz?". W psychologii używa się terminu dysonans poznawczy.
Choć brzmi to niewiarygodnie, jest prawdziwe, a ponadto dość powszechne! Zdarzyło mi się to już wiele razy, np musiałam dobrze zastanowić się nad tym, nad czym pracowałam 10 minut temu! Często pod koniec pracy pojawia się u mnie wtedy efekt gumki do ścierania w głowie, jakby wszystko się wymazywało. Wiem że następuje wtedy pewna rekonfiguracja, i szczerze mówiąc witam ten stan z radością .
Z tego powodu zdecydowanie polecam zapisywać sobie nad czym pracujesz, a zwłaszcza intensywność, z jaką odbierasz swój problem na początku przed pracą (ślad pisemny, nagranie z sesji, krótkie nagranie przed sesją opisujące jak się teraz czujesz).
Zrób to, możesz być naprawdę zaskoczona(y)!
Bezpłatna seria o EFT
Jak w MNIEJ NIŻ 10 MINUT zmniejszyć stres, niepokój i przezwyciężyć lęki, aby wreszcie przestały Cię blokować?
Poznaj naukowo potwierdzoną metodę EFT i zacznij wreszcie osiągać więcej – pozbywając się złych emocji, przekonań, czy naprawiając swoje relacje…
Zapisz się i otrzymaj przewodnik EFT i 3 wideo
Baaardzo dziękuję za materiał do czytania i namiary ze szkołą. Wiele odpowiedzi uzyskałam na pytania,które krążyły mi po glowie,gdyz dopiero zaczynam przygodę z EFT.Po przeczytaniu chce więcej wiedzy. Tytuł książki też przydatny, zatem wiem już co nie co gdzie szukać . Oczywiście chętnie poczytam od Pani więcej.
Pozdrawiam
Cieszę się że artykuł jest pomocny i serdecznie zapraszam do bliższego poznania metody EFT – naprawdę warto!
Gdyby miała Pani pytania – proszę się nie wahać, to dla mnie źródło inspiracji do tekstów 🙂