Jak działa metoda EFT?

Na jakiej zasadzie działa EFT? W jaki sposób opukiwanie meridianów pozwala zmienić nasze reakcje emocjonalne? Żeby to zrozumieć przyjrzyjmy się najpierw jak to się dzieje że pojawiają się emocje.

jak działa metoda EFT

Kiedy pojawiają się emocje i jak mózg aktywuje reakcję stresową?

Kiedy doświadczasz jakiegoś zagrożenia – na przykład wracając nocą do domu przez park dostrzegasz zbliżającą się do Ciebie szybkim krokiem sylwetkę – twój mózg bije na alarm. Twoje ciśnienie się podnosi, zwiększa się tętno, serce bije szybciej a oddech przyspiesza, zalewają Cię emocje. Zawęża się Twoja uwaga, wydzielają się hormony stresu, adrenalina powoduje że przestajesz odczuwać ból i zmęczenie. W ciągu zaledwie 1-2 sekund przechodzisz w stan najwyższej gotowości.

Od strony mózgu wygląda to tak że ciało migdałowate, część układu limbicznego – tak zwanego mózgu emocjonalnego – wykrywa niebezpieczeństwo i generuje negatywne emocje, agresję lub reakcje obronne, a hipokamp – inna część mózgu emocjonalnego – gromadzi i przechowuje wspomnienia i wydarzenia. Jeśli więc zostaniesz zaatakowany, ciemność i / lub park mogą zostać połączone z niebezpieczeństwem i zapisane w hipokampie, a następnie każde wejście do parku lub myśl o powrocie do domu w nocy mogą sygnalizować ciału migdałowatemu że ma włączyć alarm.

Dlaczego EFT działa

Ta reakcja, zwana reakcją stresową, potocznie „walcz albo uciekaj” (choć tak naprawdę istnieje jeszcze trzecia opcja – zamarcie) powstała w czasach prehistorycznych dla naszego bezpieczeństwa, w celu ochrony przed zewnętrznym zagrożeniem, np. atakiem tygrysa. Z czasem jednak ewoluowała i w obecnych czasach jest włączana automatycznie nawet na mniejsze, drobne zagrożenia i to nie tylko te namacalne, fizyczne, ale też i na negatywne myśli i wspomnienia.

Może Ci się wydawać że to przesada, wcale jej nie doświadczasz, bo nie masz aż tak silnych reakcji i objawów jak gdyby gonił Cię ów tygrys, ale reakcja zachodzi, w niższym stopniu. Co gorsza, reakcje te mogą się kumulować, hormony stresu zamiast się regulować i powracać do normalnego stanu mogą pozostawać podwyższone – co jest znane jako przewlekły stres – i powodować różne objawy: zmęczenie, przygnębienie, niezadowolenie, problemy ze snem, bóle głowy.. a nawet choroby.

EFT a reakcja stresowa

Metoda EFT zatrzymuje reakcję stresową. Chociaż nie do końca wiadomo dlaczego tak się dzieje, istnieje wiele badań które to potwierdzają, m. in. wykonane w Szkole Medycznej Harvarda skany rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej mózgu pokazujące jak reakcja stresowa zostaje wyłączona – zmniejsza się aktywność ciała migdałowatego i hipokampu. Inne badały i stwierdzały znaczny spadek kortyzolu – hormonu stresu – po sesji EFT. Takich badań jest znacznie więcej, np tutaj.

Opukiwanie powstrzymuje reakcję „walcz lub uciekaj”, ale nie tylko! Pozwala również na przeprogramowanie mózgu i ciała by działały i reagowały inaczej. Jak to możliwe?

Jak metoda EFT zmienia reakcje emocjonalne?

Jak metoda EFT zmienia reakcje emocjonalne

Kiedy myślimy o naszym problemie, owe myśli uruchamiają alarm ciała migdałowatego. Opukiwanie kiedy reakcja „walcz lub uciekaj” jest włączona pozwala ciału migdałowatemu się uspokoić i uczy hipokamp że ta sytuacja czy rzecz wcześniej zaklasyfikowana jako niebezpieczna i zagrażająca życiu – wcale taka nie jest i pozwala ją trwale przekwalifikować na niegroźną. Dzięki temu następnym razem kiedy spotkasz lub pomyślisz o twoim problemie, alarm nie zostanie podniesiony, a Ty pozostaniesz spokojny.

Jednym słowem opukiwanie pozwala zmienić mózg, a tym samym zmienić nasze reakcje emocjonalne.

Bezpłatna seria o EFT

Jak w MNIEJ NIŻ 10 MINUT zmniejszyć stres, niepokój i przezwyciężyć lęki, aby wreszcie przestały Cię blokować?

Poznaj naukowo potwierdzoną metodę EFT i zacznij wreszcie osiągać więcej – pozbywając się złych emocji, przekonań, czy naprawiając swoje relacje…

Zapisz się i otrzymaj przewodnik EFT i 3 wideo

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Daj znać co myślisz - napisz komentarzx
()
x

Uwolnij stres i nawiąż lepszą relację ze swoim ciałem

Zapisz się na listę mailingową i otrzymaj medytację Odczuwania ciała w formacie MP3