Na jakiej zasadzie działa EFT? W jaki sposób opukiwanie meridianów pozwala zmienić nasze reakcje emocjonalne? Żeby to zrozumieć przyjrzyjmy się najpierw jak to się dzieje że pojawiają się emocje.

Kiedy pojawiają się emocje i jak mózg aktywuje reakcję stresową?
Kiedy doświadczasz jakiegoś zagrożenia – na przykład wracając nocą do domu przez park dostrzegasz zbliżającą się do Ciebie szybkim krokiem sylwetkę – twój mózg bije na alarm. Twoje ciśnienie się podnosi, zwiększa się tętno, serce bije szybciej a oddech przyspiesza, zalewają Cię emocje. Zawęża się Twoja uwaga, wydzielają się hormony stresu, adrenalina powoduje że przestajesz odczuwać ból i zmęczenie. W ciągu zaledwie 1-2 sekund przechodzisz w stan najwyższej gotowości.
Od strony mózgu wygląda to tak że ciało migdałowate, część układu limbicznego – tak zwanego mózgu emocjonalnego – wykrywa niebezpieczeństwo i generuje negatywne emocje, agresję lub reakcje obronne, a hipokamp – inna część mózgu emocjonalnego – gromadzi i przechowuje wspomnienia i wydarzenia. Jeśli więc zostaniesz zaatakowany, ciemność i / lub park mogą zostać połączone z niebezpieczeństwem i zapisane w hipokampie, a następnie każde wejście do parku lub myśl o powrocie do domu w nocy mogą sygnalizować ciału migdałowatemu że ma włączyć alarm.

Ta reakcja, zwana reakcją stresową, potocznie „walcz albo uciekaj” (choć tak naprawdę istnieje jeszcze trzecia opcja – zamarcie) powstała w czasach prehistorycznych dla naszego bezpieczeństwa, w celu ochrony przed zewnętrznym zagrożeniem, np. atakiem tygrysa. Z czasem jednak ewoluowała i w obecnych czasach jest włączana automatycznie nawet na mniejsze, drobne zagrożenia i to nie tylko te namacalne, fizyczne, ale też i na negatywne myśli i wspomnienia.
Może Ci się wydawać że to przesada, wcale jej nie doświadczasz, bo nie masz aż tak silnych reakcji i objawów jak gdyby gonił Cię ów tygrys, ale reakcja zachodzi, w niższym stopniu. Co gorsza, reakcje te mogą się kumulować, hormony stresu zamiast się regulować i powracać do normalnego stanu mogą pozostawać podwyższone – co jest znane jako przewlekły stres – i powodować różne objawy: zmęczenie, przygnębienie, niezadowolenie, problemy ze snem, bóle głowy.. a nawet choroby.
EFT a reakcja stresowa
Metoda EFT zatrzymuje reakcję stresową. Chociaż nie do końca wiadomo dlaczego tak się dzieje, istnieje wiele badań które to potwierdzają, m. in. wykonane w Szkole Medycznej Harvarda skany rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej mózgu pokazujące jak reakcja stresowa zostaje wyłączona – zmniejsza się aktywność ciała migdałowatego i hipokampu. Inne badały i stwierdzały znaczny spadek kortyzolu – hormonu stresu – po sesji EFT. Takich badań jest znacznie więcej, np tutaj.
Opukiwanie powstrzymuje reakcję „walcz lub uciekaj”, ale nie tylko! Pozwala również na przeprogramowanie mózgu i ciała by działały i reagowały inaczej. Jak to możliwe?
Jak metoda EFT zmienia reakcje emocjonalne?

Kiedy myślimy o naszym problemie, owe myśli uruchamiają alarm ciała migdałowatego. Opukiwanie kiedy reakcja „walcz lub uciekaj” jest włączona pozwala ciału migdałowatemu się uspokoić i uczy hipokamp że ta sytuacja czy rzecz wcześniej zaklasyfikowana jako niebezpieczna i zagrażająca życiu – wcale taka nie jest i pozwala ją trwale przekwalifikować na niegroźną. Dzięki temu następnym razem kiedy spotkasz lub pomyślisz o twoim problemie, alarm nie zostanie podniesiony, a Ty pozostaniesz spokojny.
Jednym słowem opukiwanie pozwala zmienić mózg, a tym samym zmienić nasze reakcje emocjonalne.