Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem na prawo jazdy

Stres związany z przygotowaniem do egzaminu na prawo jazdy może paraliżować nawet najlepiej przygotowanego kursanta, niezależnie od tego, czy robi to dla siebie, czy dla podniesienia kwalifikacji zawodowych. I wcale to nie dziwi, ponieważ jest to bardzo przełomowy moment, a sam egzamin decyduje o tym, czy dana osoba otrzyma upragnione prawo jazdy czy nie. O błąd wcale nie trudno.

Jak zatem przygotować się emocjonalnie na ten czas, aby nie dać “zjeść się” stresowi? Poczytaj o tym w poniższym artykule.

Dodatkowo zdradzę Ci prostą technikę żołnierzy Navy Seals na opanowanie stresu i zdenerwowania.

Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem na prawo jazdy

Jak w 4 krokach pokonać stres przed egzaminem na prawo jazdy?

Czujesz panikę przed czekającym Cię egzaminem? Twoje ciało drży na samą myśl o wejściu do budynku WORD-u? To normalne, szczególnie, że przeszedłeś długą drogę przygotowania i kurs nauki jazdy, aby w końcu dojść do celu i… zdać egzamin na prawo jazdy. Egzamin teoretyczny to nie problem. Nawet jeśli się pomylisz, to masz margines błędu. Ale na egzaminie praktycznym każdy błąd wywołany przez niepotrzebny stres może pogrzebać Twoje szanse na sukces. 

Ręce drżą, serce bije mocniej, nie panujesz nad swoim ciałem. Wkrada się panika. 

Weź głęboki wdech i zapoznaj się z 4 przygotowanymi przeze mnie krokami na to, aby pokonać stres przed egzaminem na prawo jazdy. Gotowy?

Krok 1. Wybierz odpowiednią dla siebie porę egzaminu praktycznego

W momencie zapisywania się na egzamin w WORDZie możesz bez obaw wybrać godzinę jego przeprowadzenia. To duże ułatwienie dla egzaminowanych, szczególnie, że każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na stres i porę dnia, a od właściwej pracy mózgu zależy sukces.

Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem na prawo jazdy

Jeśli zatem nie jesteś rannym ptaszkiem i odczuwasz dyskomfort przy porannym wstawaniu – wybierz późniejszą godzinę egzaminu. Kiedy jesteś wypoczęty i masz dobre samopoczucie, wzrasta prawdopodobieństwo Twojego sukcesu, a przede wszystkim skupienie.

Jeśli natomiast czujesz, że od momentu wstania z łóżka Twój stres związany z egzaminem będzie tylko narastał – zrezygnuj z godzin popołudniowych, aby nie potęgować zdenerwowania.

Możesz to sprawdzić podczas egzaminu wewnętrznego. 

Krok 2. Zadbaj o odpowiednią regenerację organizmu.

Regeneracja organizmu i Twoje samopoczucie są niezwykle ważne. Dlatego dzień wcześniej zadbaj o odpowiedni odpoczynek i wyciszenie umysłu. Jeśli lubisz, spróbuj medytacji, pójdź na spacer na łono natury lub zrób to, co sprawia Ci przyjemność. Zwróć uwagę również, aby się wyspać, co wspomoże Twoją koncentrację.

Zadbaj też o lekkostrawną dietę, aby dobrze czuć się w dniu egzaminu i nie mieć problemów z żołądkiem, co może dodatkowo Cię rozpraszać. Na pewno nie idź na tzw. głodniaka, ponieważ brak posiłku wpłynie na Twoje funkcjonowanie. Pod żadnym pozorem nie pij alkoholu, ani nie bierz żadnych leków na uspokojenie!

Krok 3. Pamiętaj, egzaminator nie jest Twoim wrogiem!

Szczególnie dzień przed egzaminem egzaminator może wydawać nam się czarną marą, koszmarem sennym, a wręcz wrogiem, który tylko czeka na to, aby nas oblać. Nic bardziej mylnego! A przynajmniej nie każdy – to tak z przymrużeniem oka. 

Stres przed egzaminem na prawo jazdy - egzaminator to nie wróg!

Zatem… przed egzaminem zamiast źle nastawiać się do osoby egzaminującej, pomyśl że jest on po prostu pasażerem, któremu zaoferowałeś podwózkę i chcesz bezpiecznie dotrzeć do celu. Coś, jak na zasadzie podróży stopem. 

Jeśli nie rozumiesz poleceń, nie krępuj się zapytać egzaminatora. Na pewno Cię nie ugryzie, a kto pyta… nie błądzi. 

Jeśli tak Ci będzie lepiej, możesz również głośno komentować, co robisz lub zamierzasz zrobić w danej sytuacji.

Krok 4. Myśl pozytywnie i nie daj się stresowi

Egzamin praktyczny to już ostatni krok na Twojej drodze po prawo jazdy.

W końcu masz za sobą już sukcesywnie zdany egzamin wewnętrzny i państwowy egzamin teoretyczny. Co więcej, Twój instruktor dopuścił Cię do egzaminu w WORD. Więc masz się z czego cieszyć! Jest to też dowód na to, że masz wszystko, co niezbędne, aby zdobyć uprawnienia kierowcy.

Nie zapomnij o tym wsiadając za kierownicę z egzaminatorem i w trakcie egzaminu! Weź głęboki oddech i uwierz w swoje umiejętności.

Pozwól sobie też na minimalny stres, który pomaga się lepiej skoncentrować i wzmacnia czujność. Nie ma nic złego w tym, że czujesz się lekko zdenerwowany tuż przed egzaminem. Bądź dla siebie wyrozumiały i… do boju! Pamiętaj jednak aby stres nie przejął kontroli nad Twoim myśleniem i zachowaniem.

Co jednak zrobić gdy czujesz że tak się właśnie dzieje – stres przejmuje nad Tobą kontrolę? Otóż jest jedno proste narzędzie które zawsze masz pod ręką i możesz wykorzystać by się uspokoić, przywrócić racjonalne myślenie i poprawić koncentrację: oddech.

Proste ćwiczenie by obniżyć poziom stresu podczas egzaminu na prawo jazdy: kwadratowy oddech

Jeśli czujesz że poziom stresu wzrasta za bardzo, wykorzystaj technikę opracowaną dla żołnierzy Navy Seals i policjantów która ratuje z opresji – tak zwane oddychanie po kwadracie.

Dzieli ona oddech na 4 fazy równej długości:

  1. wdech – o długości 4 sekund
  2. zatrzymanie – wstrzymaj oddech na 4 sekundy
  3. wydech – przez 4 sekundy
  4. zatrzymanie – ponownie wstrzymaj oddech na 4 sekundy

Wykonaj przynajmniej 7-8 takich cykli oddechowych by poczuć różnicę i podejść spokojniejszym do samodzielnej jazdy.

Zaletą tej techniki jest to że możesz ją wykonać dosłownie wszędzie!

To za mało? Skorzystaj z metody EFT na stres przed egzaminem na prawo jazdy.

Czasem stres ma głębsze przyczyny, i powyższe rady mogą okazać się niewystarczające.

Być może:

  • masz za sobą kilka nieudanych podejść do egzaminu, złe doświadczenia z egzaminatorem czy jazdą autem i to wraca za każdym razem kiedy ponownie podchodzisz do egzaminu.
  • wykupiłeś jazdy dodatkowe, ale masz cały czas wrażenie że masz za małe umiejętności.
  • czujesz presję otoczenia, i boisz się odnieść porażkę.
  • jazda autem – albo sama myśl o egzaminie – wywołuje u Ciebie różne objawy w ciele i nie możesz tego opanować
  • ….

Opanuj stres przed egzaminem na prawo jazdy z metodą EFT

W takim przypadku dobrze jest popracować z emocjami i przekonaniami przed podejściem do egzaminu. Możesz to zrobić na przykład za pomocą metody EFT – Technik Emocjonalnej Wolności.

Jeśli chcesz podejść do egzaminu w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa – zapraszam na sesje indywidualne.

P.S. Powodzenia!

Bezpłatna seria o EFT

Jak w MNIEJ NIŻ 10 MINUT zmniejszyć stres, niepokój i przezwyciężyć lęki, aby wreszcie przestały Cię blokować?

Poznaj naukowo potwierdzoną metodę EFT i zacznij wreszcie osiągać więcej – pozbywając się złych emocji, przekonań, czy naprawiając swoje relacje…

Zapisz się i otrzymaj przewodnik EFT i 3 wideo

3 1 vote
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Daj znać co myślisz - napisz komentarzx
()
x

Uwolnij stres i nawiąż lepszą relację ze swoim ciałem

Zapisz się na listę mailingową i otrzymaj medytację Odczuwania ciała w formacie MP3