Przekonania – czym są, jak powstają, i jak na nas działają

Zapewne znasz te małe, ale groźne chochliki, które głęboko siedzą w Twojej głowie, tworząc w Tobie wewnętrzne blokady, szepcząc Ci negatywne słowa do ucha. Domyślam się, że wiesz kim one są. To przekonania. Przedstawię Ci skuteczne metody na to, jak skutecznie zwalczyć te chochliki, uwalniając swój potencjał. Gotowy/a? Zatem do dzieła!

Co to jest przekonanie?

Co to jest przekonanie?

Jak już wspomniałam we wstępie przekonania,  to nic innego, jak krótkie stwierdzenia dotyczące nas samych, innych ludzi czy otaczającego nas świata.

Wydają się bardzo niepozorne, wyglądają jak zwykłe słowa i zdania, ale mają w sobie potężną moc – zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

Negatywne przekonania - czym są?Porównałabym je do instrukcji dla mózgu, na których bazie kreuje się nasza rzeczywistość.

Te pozytywne wspierają i pozwalają osiągać cele i marzenia, motywują do działania, dbają o to, by różne okazje do wykorzystania przytrafiały się w życiu.

Nie mają nic wspólnego z chochlikami, czyli negatywnymi przekonaniami, które są jak podcięcie skrzydeł. Kłody rzucane pod nogi, nie pozwalające w życiu spełniać się, pozbawiające nas tego czego pragniemy. Mogą działać wręcz destruktywnie, odbierając Ci całą radość z życia. 

 

Każdy z nas zmagał się z tymi chochlikami, a wręcz śmiało można powiedzieć, że są one stałym towarzyszem naszego życia.

Bywa, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to tylko nasz sposób myślenia, nasze postrzeganie rzeczywistości – wydaje nam się że są jedyną, absolutną, niepodważalną prawdą. Postrzegamy je jako obiektywne fakty, a nie subiektywne odczucia. 

Jak działają w życiu nasze przekonania?

Zarówno pozytywne jak i negatywne przekonania działają tak samo. Jednak to właśnie te drugie, są źródłem naszych problemów i ograniczeń.

Podam Ci przykład na to, jak wyglądają i działają blokujące przekonania.

Wyobraźmy sobie, że czujesz się  niekochany i tak do siebie notorycznie mówisz, jak mantrę – nikt mnie nie kocha. W codziennych wydarzeniach i w swoim otoczeniu szukasz non stop potwierdzeń na to przekonanie. A to, że inni mają partnera, a Ty nie, nikt nie odzywa się do Ciebie, nie interesuje się, uważasz, że cały świat Cię ignoruje. Twoje przekonania się samo-potwierdzają, umacniają, a Tobie nie zapali się nawet lampka, by szukać dowodów na ich odwrotność.

I w taki sposób zaczyna się wierzyć, że faktycznie w naszym życiu nie ma miłości. Nie zauważamy, że takie myśli i przekonania, którym dajemy moc sprawczą, są tylko częścią naszej  rzeczywistości, przez co z automatu zamykamy sobie drzwi do szczęścia. Szczególnie zamykamy się na osoby, wydarzenia i miejsca, które by podważyły te kluczowe negatywne przekonania. Przez co, nawet gdyby taka osoba stanęła nam przed nosem przekonując o swojej miłości, zapewne byśmy jej nie dostrzegli, albo uznali że na pewno kłamie, bo to przecież niemożliwe.

Dlatego pamiętaj, że Twoje przekonania tworzą Twoją rzeczywistość!

Twoje przekonania tworzą Twoją rzeczywistość

Przekonania świadome i podświadome

Niektóre przekonania są uświadomione, czyli, że zdajemy sobie sprawę z tego, co uważamy na dany temat. Jesteśmy świadomi,  czemu coś w naszym życiu wygląda tak a nie inaczej. 

Ale jest też druga strona medalu, czyli przekonania ograniczające, jednak będące nieuświadomione. Te są głęboko schowane w naszej podświadomości, a ego i różne mechanizmy obronne często blokują ich poznanie. 

Można je przyrównać do wirusów komputerowych, które tak jak w komputerze funkcjonują i dokonują zniszczeń – funkcjonują w nas. 

Dodatkową trudnością może być to, że czasem „na rozum” wydaje nam się że jakieś negatywne przekonania nas nie dotyczą, że my przecież wierzymy i myślimy inaczej, wspierająco, pozytywnie. Jednak to właśnie to co zapisane w podświadomości nami kieruje, a nie to w co byśmy chcieli wierzyć. 

I jeszcze jedna informacja: szacuje się że to czego jesteśmy świadomi to ok 3-5% naszej osobowości, pozostałe 95-97% jest nieuświadomione. 

Dobra wiadomość jest taka, że odkrywanie tego co ukryte jest jak najbardziej możliwe – a to co odkryte, można zmienić.

Przekonania świadome i podświadome

Jak powstają poglądy i przekonania?

Wróćmy jeszcze do źródeł destrukcyjnych przekonań i poglądów.  

Przekonania – zarówno bazowe przekonania jak i te pośredniczące (o różnicy możesz poczytać tutaj) – mają różne źródła:

  • mogą być rodowe – wytworzone na bazie wydarzeń i historii naszych przodków, zapisane i przekazane w genach. Mogą to być głębokie rodowe przekazy, powtarzane ustnie od pokoleń w rodzinie, ale też mogą być nieuświadomione.
    Przykładowo mogą to być: mężczyznom nie można ufać, bogaci ludzie są źli, miłość jest niebezpieczna  
  • mogą pochodzić od społeczeństwa, czy społeczności w których funkcjonujemy. Kryją się często pod postacią przysłów, powiedzeń i innych „publicznie” znanych prawd, np. nie ma róży bez kolców, bez pracy nie ma kołaczy, nie dla psa kiełbasa, czy praca tuczy, bieda uczy 
  • mogły powstać w wyniku czegoś co nas spotkało, jakiegoś traumatycznego wydarzenia w przeszłości (trauma to nie tylko śmierć, wypadek, czy przemoc – dla dziecka równie dobrze może to być kłótnia rodziców czy publiczna reprymenda w klasie).
    Na przykład: jestem nikim, do niczego się nie nadaję, jestem głupia, ..

Najwięcej z nich powstaje we wczesnym dzieciństwie, ponieważ to właśnie wtedy mózg chłonie wszystko co się dzieje naokoło jak gąbka. Trochę więcej o tym znajdziesz w tym artykule.

Ważne jest, aby samodzielnie lub z czyjąś pomocą, choćby terapeuty czy psychologa, rozpoznać te przekonania i wykonać pracę, aby je zmienić i uwolnić się od ich wpływu.

Jak postawy i przekonania kierują zachowaniem?

Kluczowe przekonania, jak już podkreśliłam, mają ogromną moc sprawczą. Do tego stopnia, że mogą zablokować nasze życie na wielu poziomach. Doprowadzając do opłakanych skutków dla naszego zdrowia psychicznego i obniżenia jakości życia. Dlatego praca z przekonaniami w coachingu lub za pomocą innej metody jest bardzo ważna, aby iść swoim życiowym celem, nie zaś negatywnych przekonań. 

Przekonania bazowe, definiują co możemy osiągnąć, i kierują naszym działaniem. Sprawiają, że pewne rzeczy robimy, a pewnych w ogóle nie zaczynamy lub nawet nie bierzemy pod uwagę. Jeśli ktoś wierzy że do czegoś się nie nadaje, np. nie ma zdolności do języków, to nawet nie spróbuje się nauczyć angielskiego, nie wyjedzie za granicę, nie będzie się starał o pracę, w której języki są wymagane. a wszelkie obcojęzyczne materiały będą według niego poza jego zasięgiem. 

Tak samo, jeśli uparcie będziemy wierzyć, że do niczego się nie nadajemy, nigdy nie będziemy zadowoleni ze swoich rezultatów, niezależnie za co się weźmiemy.

Podobnie wygląda działanie myśli i poglądów dotyczących wyglądu. Jeśli będziemy uważali, że nie jesteśmy atrakcyjni dla otoczenia i nikt nas nie chce, to za słowami Dżina z filmu The Secret – Twoje życzenie jest dla mnie rozkazem. I tak, według tego, co wmawia Ci negatywne przekonanie kreujesz życie, w którym wydaje Ci się, że każda interesująca czy atrakcyjna osoba, Twoim zdaniem jest dla Ciebie za dobra i na pewno Cię odrzuci. 

Przekonania – czym są, jak powstają, i jak na nas działają

W biznesie również można znaleźć wiele przykładów wpływu negatywnych kluczowych przekonań. Znajome Ci są słowa, w stylu: na pewno nie uda mi się rozwinąć firmy!, nigdy nie wyprzedzę konkurencji!, po co w ogóle zaczynać i tak nie dam rady.

A gdyby tak… spróbować inaczej?

jak pracować z przekonaniamiChcesz dowiedzieć się jak pracować z przekonaniami?

Zajrzyj do drugiej części artykułu na temat przekonań

 

Bezpłatna seria o EFT

Jak w MNIEJ NIŻ 10 MINUT zmniejszyć stres, niepokój i przezwyciężyć lęki, aby wreszcie przestały Cię blokować?

Poznaj naukowo potwierdzoną metodę EFT i zacznij wreszcie osiągać więcej – pozbywając się złych emocji, przekonań, czy naprawiając swoje relacje…

Zapisz się i otrzymaj przewodnik EFT i 3 wideo

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Daj znać co myślisz - napisz komentarzx
()
x

Uwolnij stres i nawiąż lepszą relację ze swoim ciałem

Zapisz się na listę mailingową i otrzymaj medytację Odczuwania ciała w formacie MP3