Brainspotting jest techniką leczenia szeroko pojętej traumy, opartą o neurobiologię i zdolności mózgu do samoregulacji. Został odkryty w 2003 roku przez Davida Granda, znanego między innymi jako innowatora metody EMDR.
Przykre doświadczenia które nas spotykają, ze względu na silny ładunek emocjonalny, zamiast zostać uwolnione – mogą zostać usunięte ze świadomości, ale zapisać się w mózgu. Innymi słowy możemy po prostu „zapomnieć” co nam się przydarzyło, ale nasz mózg i nasze ciało pamięta.
Zdarza się tak kiedy owe doświadczenia są dla nas subiektywnie zbyt trudne, i nie potrafimy przetworzyć tego co się z nami dzieje. Takie działanie nie jest rzecz jasna celowe czy świadome, jest to rozwiązanie które ma na celu zapewnienie przeżycia.
Nieprzetworzona trauma może objawiać się na różne sposoby – różne irracjonalne emocje, odczucia czy zachowania, np. niezrozumiałe lęki które się pojawiają jakby z niczego, krzyczenie przez sen, odczucie palenia w klatce piersiowej, „samoistne” skurcze mięśni, bezsenność, odczucie paraliżu na widok psa, … Często wtedy zupełnie nie rozumiemy co się z nami dzieje, mamy wrażenie że coś jest z nami nie tak, nie wiemy skąd i dlaczego pojawiają się te zagadkowe objawy.
Są one dla nas niepojęte, nie potrafimy ich z niczym połączyć, a to że nasz mózg chcąc pomóc zepchnął źródło na poziom podświadomy nie ułatwia sprawy – mamy wrażenie że życiowo wszystko jest u nas w porządku, nie mamy żadnych problemów, może zaczynamy wariować!?
Żeby było jasne – nie każda trauma zostanie całkowicie usunięta ze świadomości. O niektórych pamiętamy, nawet jeśli sobie z nimi jeszcze nie poradziliśmy.
Jak działa Brainspotting
Brainspotting wykorzystuje pozycję oczu aby uzyskać dostęp do traumy.
Znalezienie odpowiedniej pozycji – z angielskiego właśnie spot – pozwala na dotarcie do zapisu traumy w głębokich częściach mózgu poprzez nerw wzrokowy. Omija dzięki temu najbardziej zewnętrzną część mózgu odpowiedzialną za przetwarzanie informacji na poziomie świadomym, poznawczym – tak zwaną korę nową – przez co pozwala zmienić automatyczne i instynktowne reakcje zapisane w mózgu. Jest to ogromna różnica, ponieważ my często już wszystko wiemy i rozumiemy, ale mimo to ta wiedza nie przekłada się na nasz sposób myślenia, na nasze reakcje i odczucia.
Dostęp do tych struktur mózgowych i obecność i dostrojenie terapeuty pozwalają przebiegać procesowi samoleczenia i samoreorganizacji połączeń neuronalnych – pozwalają przetworzyć i uwolnić źródła bólu emocjonalnego i fizycznego oraz przywrócić równowagę psycho-fizjologiczną.
Jak wygląda sesja Brainspottingu
Wszystko zaczyna się od lokalizacji odpowiedniego punktu pozwalającego na dostęp do traumy. Używany jest do tego zwyczajny wskaźnik. Poprzez wpatrywanie się w znaleziony punkt – zwany brainspot – klient rozpoczyna proces przetwarzania traumy. Nie ma tu typowej rozmowy klient-terapeuta, większość procesu odbywa się w ciszy, choć jeśli praktyk uzna to za słuszne może mu towarzyszyć muzyka bilateralna. Rola terapeuty (praktyka Brainspottingu), z pozoru niewymagająca i marginalna, jest podczas całego procesu najważniejsza – do niego należy stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla klienta, i to właśnie jego dostrojenie relacyjne na głębokim poziomie pomoże klientowi skontenerować to co przynosi proces.
Celem do którego dąży terapia, jest uzyskanie spokoju – albo w reakcji na bodziec (np. u osób które boją się latać samolotem – spokój na myśl o locie) i/albo zniknięcie objawów (np. odczucie palenia w klatce piersiowej niewiadomego pochodzenia).
Nie ma odpowiedzi ile czasu / sesji będzie wymagało osiągnięcie takiego efektu – jak przy każdej terapii zależy to od tak wielu rzeczy że jest po prostu niemożliwe określenie tego z góry. Może to być jedna kilkuminutowa sesja, jak ta podczas której Grand odkrył Brainspotting – w ciągu kilkunastu minut usunął u łyżwiarki blokadę na wykonanie potrójnego salta z którą zmagała się od długiego czasu, a może to wymagać kilku lub kilkunastu spotkań. Jedno co jest pewne to to że przetwarzanie i przepracowywanie traumy na głębokich strukturach mózgu jest znacznie szybsze niż jej poznawcze przetwarzanie na poziomie kory.
Dla kogo jest Brainspotting?
Kto może skorzystać z tej techniki?
W zasadzie niemal każdy kto zmaga się z traumą.
Może być też stosowany przy:
- nerwicach natręctw
- zaburzeniach lękowych
- uzależnieniach
- różnych objawach psychosomatycznych w tym bólu
- różnych niewyjaśnionych symptomach
- w bezsenności
- niskim poczuciu wartości
- problemach w relacjach
- …
Możliwości Brainspottingu nie kończą się na tym – może być również wykorzystywany do pracy na zasobach, na przykład:
- zwiększeniu kreatywności
- kreowaniu sukcesu
- kreowaniu osiągnięć np. w sporcie czy biznesie
- pracy nad wszelkiego rodzaju barierami i blokadami które nas ograniczają i nie pozwalają osiągnąć swoich celów.
Może on być wykorzystany jako uzupełnienie innego typu terapii, albo oddzielnie, jednak to zawsze do praktyka należy ocena i decyzja czy może być korzystny dla klienta.
Chcesz wypróbować Brainspotting?
Jeśli szukasz metody która zadziała dla Ciebie, i zainteresował Cię Brainspotting, zapraszam Cię do siebie na sesje:
Bezpłatna seria o EFT
Jak w MNIEJ NIŻ 10 MINUT zmniejszyć stres, niepokój i przezwyciężyć lęki, aby wreszcie przestały Cię blokować?
Poznaj naukowo potwierdzoną metodę EFT i zacznij wreszcie osiągać więcej – pozbywając się złych emocji, przekonań, czy naprawiając swoje relacje…
Zapisz się i otrzymaj przewodnik EFT i 3 wideo