Metoda EFT na przemoc seksualną

Czym jest przemoc seksualna i jakie mogą być jej skutki

Z definicji przemoc seksualna jest aktem niepożądanym, gdzie agresor używa siły lub groźby by naruszyć przestrzeń i cielesność osoby wbrew jej woli. W wypadku każdego rodzaju przemocy – niezależnie czy chodzi o gwałt, molestowanie czy „jedynie” prześladowanie – głównym elementem jest przymus, zastraszenie, brak komfortu.

EFT na przemoc seksualną

Efektem jest naruszenie godności, odczucie poniżenia lub upokorzenia.  Jest to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć jakiego można doświadczyć! Może prowadzić również do różnych schorzeń, np. depresji, uzależnień, kompulsji i obsesji, awersji do seksu lub braku pożądania, objawów PTSD (zespołu stresu pourazowego) – w tym np. skłonności do samookaleczeń, myśli samobójczych, stanów dysocjacyjnych, amnezji, wybuchowości, izolacji, braku zaufania, utraty wiary, zerwanie związków z innymi –  oraz innych..

Dlaczego tak trudno sobie poradzić z doświadczeniem przemocy seksualnej

Przemoc seksualna może przybierać różne formy, i dotyczyć osób w różnym wieku i o różnej płci, choć statystycznie dotyczy głównie kobiet.

Ogromna część osób która przeżyła takie doświadczenie nigdy o tym nie mówi, a wręcz nie przyznaje się do tego że coś takiego miało miejsce.

Powody są różne, ale głównym pozostaje wstyd, a drugim … zapomnienie, tzw wyparcie.

Samo w sobie doświadczenie było tak trudne, że najczęstsza reakcja to „Nie chce do tego wracać”, „To już koniec, przeżyłam, i nie chcę już o tym mówić”.

EFT na przemoc seksualną

Wstyd może dotyczyć różnych aspektów. Samego faktu że tę osobę to spotkało, ale też i swojego zachowania.

Niewielu wie że trauma – szeroko rozumiana – może spowodować reakcję typu zamarcie, a nie tylko walcz lub uciekaj. Oznacza to że osoba która tego doświadcza może zastygnąć w bezruchu, nie broniąc się. Może wtedy, lub po fakcie, uznać się za tchórza! A wówczas przyznanie się do takiego biegu wydarzeń jest nie do pomyślenia – wstyd i strach przed oceną i komentarzami innych typu „dlaczego go nie uderzyłaś? Dlaczego nie próbowałaś uciekać?” może być tak ogromny, że lepiej całe to doświadczenie wpakować w szufladkę, skrzętnie zamknąć na kluczyk i mieć nadzieję że nigdy nie będzie trzeba tej szufladki otwierać.

Poza wstydem jest jeszcze cała paleta innych emocji i odczuć, począwszy od poczucia winy – „To i tak wszystko moja wina – gdybym nie szła tamtędy / była inaczej ubrana / była silniejsza / mogłam do tego nie dopuścić / …”, poprzez strach który może prowadzić do różnych schorzeń, wstręt – do agresora, do mężczyzn generalnie, do siebie… , gniew i frustrację, ….

Jeśli nadużycia dotyczą dzieciństwa, a szczególnie kiedy nie są epizodyczne ale ciągną się w czasie, może dojść do wyparcia, „wymazania” tych faktów z pamięci. Oczywiście nie jest to regułą, tak samo jak to że zapomnienie dotyczy tylko dzieci, czy jedynie molestowania. To jeden z mechanizmów radzenia sobie z sytuacją i zostaje uruchomiony jeśli mózg uzna to za konieczne.

Negatywną stroną wyparcia traumy, tych doświadczeń przemocy seksualnej, może być to że one i tak będą dawały o sobie znać – może flashbackami, może przez problemy ze snem, kłopoty w relacjach, autodestrukcję czy nawet choroby – a my nie będziemy w stanie zrozumieć skąd i dlaczego tych różnych objawów, emocji, schorzeń.. Bo chociaż nie pamiętamy świadomie faktów, to ciało pamięta!

Metoda EFT na przemoc seksualną

EFT to z definicji Emotional Freedom Techniques, czyli Techniki Emocjonalnej Wolności. Jest to więc zbiór technik, które dobiera się i dopasowuje do rodzaju problemu z którym mierzy się klient, oraz do miejsca w którym obecnie się znajduje.

W przypadkach przemocy seksualnej wiele osób nie decyduje się na żadną terapię, właśnie ze względu na to, że obawiają się powrotu do przeszłości. Silne emocje i odczucia które tam czekają mogą wydawać się nie do przejścia i stawiać skuteczną barierę.

Metoda EFT dbając o dobro klienta pozwala uwolnić ładunek emocjonalny związany z wydarzeniami. Pozwala pracować w tempie dostosowanym do osoby, i nie zmusza do powrotu do samego zdarzenia przez opowiadanie, analizowanie, czy nawet wyobrażanie sobie bolesnego zdarzenia.

EFT na przemoc seksualną

Z delikatnością i troską o nadszarpnięte i wrażliwe części klienta, EFT pomaga odbudować swoją godność, wyjść z roli ofiary, odzyskać spokój i uwolnić się od nieprzyjemnych objawów.

A wszystko to po to, by móc żyć lekko i radośnie niezależnie od tego jakie trudne doświadczenia mamy za sobą. Bo to nie przeszłość nas definiuje!

Chcę wypróbować terapię EFT

Jeśli mierzysz się z tego rodzaju problemami, a mój tekst dał Ci odrobinę nadziei że to właśnie opukiwanie może Ci pomóc, napisz do mnie – ocenię czy jestem w stanie coś dla Ciebie zrobić na sesji EFT lub pokieruję Cię do odpowiedniego specjalisty.

Bezpłatna seria o EFT

Jak w MNIEJ NIŻ 10 MINUT zmniejszyć stres, niepokój i przezwyciężyć lęki, aby wreszcie przestały Cię blokować?

Poznaj naukowo potwierdzoną metodę EFT i zacznij wreszcie osiągać więcej – pozbywając się złych emocji, przekonań, czy naprawiając swoje relacje…

Zapisz się i otrzymaj przewodnik EFT i 3 wideo

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Daj znać co myślisz - napisz komentarzx
()
x

Uwolnij stres i nawiąż lepszą relację ze swoim ciałem

Zapisz się na listę mailingową i otrzymaj medytację Odczuwania ciała w formacie MP3