Czy opukiwanie ciała może wpłynąć na poziom stresu? Zobaczcie co na temat połączenia psychologii z akupresurą mówią naukowcy!
Przełomowe badanie wpływu metody EFT na stres
Od dawna tym którzy korzystają z metody EFT było wiadome że opukiwanie pomaga opanować stres, i poczuć się spokojniej i lżej. Jednak przełomowe badanie które potwierdza ten fakt naukowo, przeprowadzono dopiero w 2012 roku.
Jego celem było zmierzenie jak metoda EFT wpływa na stres.
Udział w nim wzięły 83 osoby w wieku 18-80 lat, które ani nie były pacjentami ani nie miały żadnych diagnoz klinicznych.
Na początku u wszystkich został zmierzony poziom stresu, na dwa sposoby:
- Przez kwestionariusz oceny objawów, uznawany za dokładną miarę symptomów psychologicznych (SA-45)
- Poprzez zbadanie poziomu kortyzolu, tak zwanego poziomu stresu
Następnie badani zostali losowo podzieleni na 3 grupy, w których uczestnicy:
- uczestniczyli w 50-min sesji z certyfikowanym trenerem metody EFT.
Trener identyfikował traumatyczne wspomnienie oraz stosował rutynowe opukiwanie z uczestnikami. - uzyskali 50-min wsparcie z psychologiem, psychoterapeutą wyspecjalizowanym w psychoterapii małżeństw, lub rodzinnym terapeutą pracującym na zasadach terapii poznawczo-behawioralnej.
Taka sesja polegała w uproszczeniu na wspierającym słuchaniu. - czekali na kolejny test, rozmawiając lub czytając w poczekalni (tak zwana grupa kontrolna).
Niesamowite rezultaty – metoda EFT obniża poziom kortyzolu i nie tylko
Pół godziny po sesjach, u wszystkich ponownie zmierzono poziom stresu.
U osób które nie używały metody EFT poziom kortyzolu spadł o 14%. U tych którzy się opukiwali – poziom kortyzolu spadł aż o 24%.
Natomiast jeśli chodzi o odczuwalne objawy psychologiczne – w 10 na 11 wartości używanie metody EFT znacząco obniżyło symptomy. Na przykład jeśli chodzi o lęk i niepokój – pierwsza grupa uzyskała średnią redukcję o 29%, grupa kontrolna o 8%, a grupa EFT – aż o 58%. Objawy depresji zmniejszyły się o 50% w przypadku EFT, a jedynie o 12% dla grupy osób które skorzystały ze wsparcia psychologa, a o 18% w przypadku braku leczenia.
Opis całego badania znajdziecie w (1).
Czy to na pewno nie przypadek? Powtórka badania i powtórka rezultatów
Kolejnym takim badaniem jest badanie przeprowadzone przez dr Peta Stapleton, która w zasadzie powtórzyła to zrobione przez Dawson’a Church’a. Jej wyniki zostały opublikowane w renomowanym i uznanym czasopiśmie APA Journal (Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne).
Jedyną różnicą w tym badaniu była długość sesji – tym razem były 60-minutowe, oraz to że nie były one indywidualne, a grupowe.
Również tym razem poziom kortyzolu u osób używających metody EFT spadł o 43% po zaledwie 60 minutach opukiwania.
Tak więc ponownie nauka potwierdza pozytywny wpływ metody EFT i popiera to mierzalnymi zmianami w naszym ciele.
Inne badania nad wpływem metody EFT na stres
To nie jedyne tego typu badania, jest ich więcej.
Warto na przykład wspomnieć o badaniu uczestników 3-dniowych warsztatów EFT (3). Naukowcy odkryli u nich znaczącą poprawę dotyczącą stresu nie tylko tuż po warsztatach, ale również podczas badań kontrolnych 6 miesięcy później.
Można też zajrzeć w badanie Dawsona Churcha (4) skoncentrowane na pracownikach służby zdrowia. Bada ono wpływ 4-godzinnego warsztatu na temat EFT na ból, stres emocjonalny i apetyt. Co ciekawe badani nie wybrali sami z siebie tej metody, jednak niemalże 1/3 z nich ją zaadoptowała i używała regularnie nawet 3 miesiące później.
Pokazuje to że skuteczność tej metody jest jej największą wartością.
Nie ufasz cyfrom? Przekonaj się sam jak działa metoda EFT!
Uważam że doświadczenia nie da się zamknąć w liczbach i w statystykach.
I choć opowiadają się one na korzyść metody EFT, jedynie kiedy przekonasz się na własnej skórze będziesz mógł ocenić czy tak faktycznie jest – czy po opukiwaniu czujesz mniej stresu, a więcej lekkości i harmonii.
A wypróbować możesz nawet i teraz, od razu, za darmo – zajrzyj na przykład do darmowych ćwiczeń: rundki EFT. Możesz na tym tylko zyskać.
Źródła
(1) “The Effect of Emotional Freedom Techniques on Stress Biochemistry. A Randomized Controlled Trial”, Dawson Church, Garret Yount, Audrey J. Brooks
(2) “Reexamining the effect of emotional freedom techniques on stress biochemistry: A randomized controlled trial.”, Stapleton, P., Crighton, G., Sabot, D., & O’Neill, H. M. (2020).
(3) “The effects of EFT on long-term psychological symptoms”, Jack Rowe, Counseling and Clinical Psychology Journal 2, 2005
(4) “The effect of a brief EFT self-intervention on anxiety, depression, pain and cravings in health-care workers.” Dawson Church, Audrey Brooks, Integrative Medicine: A Clinician’s Journal 9, 2010
(5) EFT dla zdrowia dr Peta Stapleton