Metoda EFT świetnym sposobem na niskie poczucie własnej wartości

Skąd się bierze niskie poczucie własnej wartości?

Niskie poczucie własnej wartości zwykle tworzy się latami, i budują i żywią go różnego rodzaju zdarzenia i osoby, zarówno te z bliskiej rodziny, jak i znajomi czy po prostu Ci wśród których przebywamy na co dzień – najpierw w przedszkolu, szkole, potem pracy, a także w różnych społecznościach. Jesteśmy różni i u każdego podłoże i przyczyny niskiego poczucia własnej wartości będą inne – u jednych na przykład brak wsparcia i pochwał, u innych krytyczne i wymagające podejście ich rodziców lub ich nadopiekuńczość, uwagi zasłyszane od nauczyciela w szkole, molestowanie seksualne w dzieciństwie, itd. Można wymieniać bardzo długo. Do tego, jak podkreśla chociażby Totalna Biologia, na niską samoocenę wpływają również wydarzenia z okresu Plan / Cel (czyli okresu obejmującego 9 miesięcy przed poczęciem, ciążę i pierwszych 18 miesięcy). Wydarzenia te choć często nam „nieznane”, nie oznacza że nie mają na nas wpływu – – np.: matka którą partner porzuca w ciąży,  myśli lub plany na temat aborcji, itd. I historie przodków – przekazy trans-generacyjne, historie i emocje zapisane w genach: to nie science-fiction, i coraz więcej naukowców i badaczy eksploruje te tereny.

Jakie są objawy niskiego poczucia własnej wartości?

Niskie poczucie własnej wartości może dotyczyć jakiegoś konkretnego obszaru w Twoim życiu, np. pracy lub bycia rodzicem, ale może też się rozrosnąć i opanować Twój świat, a przejawiając się w myśleniu typu do niczego się nie nadaję, jestem beznadziejna (y).

Z pewnością uważasz że powinnaś / powinieneś być inny – Twój obraz Ciebie nie  pasuje do Twoich wyobrażeń i standardów, narzuconych lub przyjętych od innych.

Niezależnie od przyczyn, objawy niskiego poczucia własnej wartości będą u wszystkich podobne.  

niskie poczucie własnej wartości - jak sobie z nim poradzić dzięki EFT

Niskiej samoocenie towarzyszy zawsze wiele nieprzyjemnych emocji, między innymi wstyd, poczucie winy, niechęć do samego siebie, strach, smutek – jak i masa niepochlebnych przekonań na swój temat. I to niezależnie od tego ile obiektywnie rzecz biorąc osiągasz sukcesów! Brak wiary we własne siły, trudności lub niechęć do nawiązywania i utrzymywania kontaktów z innymi, wzmożony auto-krytycyzm, problemy z przyjmowaniem krytyki i opinii innych, dążenie do perfekcjonizmu, mogą w efekcie doprowadzić nawet do depresji lub ukrytej depresji.

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości dzięki metodzie EFT?

EFT na niskie poczucie własnej wartości

Co z tym zrobić? Oczywiście jest wiele metod którymi można pracować z niską samooceną, eliminując korzenie i odbudowując krok po kroku poczucie własnej wartości.

EFT nie ma tu monopolu, i każdy powinien znaleźć taką metodę, która z nim rezonuje, która go przyciąga i mu odpowiada. Nie będę nikogo na siłę przekonywać, ale jako fanka i trenerka tej metody zachęcam do wypróbowania EFT do zwiększania poczucia własnej wartości.

Jak ćwiczyć i pracować używając EFT, aby zwiększyć poczucie własnej wartości?

Jeśli chcesz pracować „na własną rękę”, czyli bez wsparcia trenera, to w zasadzie schemat pozostaje podobny jak ten który opisywałam w artykule na temat Blokad przed działaniem.

Jeśli nie wiesz jak tworzyć własne rundki, poszukaj gotowców dotyczących niskiego poczucia własnej wartości. U mnie na stronie możesz np.: znaleźć takie rundki tutaj. Chciał(a)byś żebym taką rundkę dla Ciebie stworzyła? Odezwij się w komentarzu lub napisz na moim Facebooku, a postaram się przygotować coś co bardziej pasuje do Twojej sytuacji.

Takie rundki niekoniecznie rozwiążą Ci problem niskiej samooceny w całości (pisałam o tym tutaj), ale na pewno poczujesz różnicę na plus i zwiększysz swoją pewność siebie.

Możesz też wypróbować opukiwanie podczas narzekania właśnie w kontekście niskiego poczucia własnej wartości. To idealna technika dla tych którzy zaczynają swoją przygodę z EFT, prosta, a mimo to bardzo skuteczna i potężna.  

Jeśli umiesz pisać swoje rundki, ułóż je! Ponieważ niskie poczucie własnej wartości to temat kompleksowy, ułatw sobie pracę tworząc listę która będzie dla nich bazą.

Wypisz wszystko co Ci przychodzi do głowy, a co dotyczy Twojego niskiego poczucia własnej wartości. Taka lista posłuży Ci nie tylko jako mapa do opukiwania, ale pozwoli również zauważać postępy w Twojej pracy!

Uwzględnij na niej między innymi:

  • Jakich obszarów dotyczy u Ciebie niskie poczucie własnej wartości?
  • Co o sobie myślisz – między innymi jaki jesteś i jaki nie jesteś, jaki powinieneś być, czego Ci brakuje a co powinieneś mieć żeby móc uważać się za osobę wartościową?
  • Kto od ciebie tego wymaga, oczekuje?
  • Jakie emocje Ci towarzyszą? Co lub kto je wywołuje?
  • Wydarzenia jakie uważasz że miały wpływ na to co teraz o sobie myślisz
  • Osoby które się do tego przyczyniły

Oczywiście taką listę możesz uzupełniać z czasem, różne rzeczy dopisywać czy wykreślać. Bo kolejne aspekty mogą Ci się pokazywać czy przypominać dopiero po uwolnieniu poprzednich, to trochę jak warstwy cebuli. Zdejmując smutek z powodu że nie masz partnera, bo przecież na niego nie zasługujesz, możesz odkryć kolejną warstwę i przypomnieć sobie jak rodzice wyśmiewali Cię w dzieciństwie z powodu Twojego wyglądu. Może przypłynąć jakaś konkretna sytuacja którą dawno temu „wyrzuciłaś” z pamięci.

Opukuj po kolei wszystko to co znalazło się na liście. Po kolei, nie wszystkie aspekty na raz, więcej na raz nie oznacza lepiej ani szybciej. Możesz np.: zacząć od poczucia wstydu związanego z niskim poczuciem własnej wartości, i opukiwać wszystko co jest z nim związane aż poczujesz, że globalnie się zmniejszył i już go tak bardzo nie odczuwasz kiedy myślisz o tych sytuacjach w których się pojawiał. Może Ci to zająć jeden dzień, a może tydzień, ale pamiętaj, nie od razu Rzym zbudowano! A w końcu, nawet jeśli by to miało zająć 2 tygodnie, to znaczy że zostaniesz z tym wstydem już tylko tyle, a nie resztę swojego życia. Stosując się do tych wskazówek z powodzeniem podniesiesz poczucie własnej wartości.

Potrzebuję pomocy w budowaniu i zwiększeniu poczucia własnej wartości

Nie umiesz albo nie chcesz ruszać tego tematu sam(a)?

Słyszałaś (eś) o EFT, ale nie wiesz jak je zastosować?

Jeśli masz ochotę popracować z niską samooceną metodą EFT pod okiem trenera-terapeuty i przywrócić pewność siebie, zapraszam do siebie na sesje online.

Bezpłatna seria o EFT

Jak w MNIEJ NIŻ 10 MINUT zmniejszyć stres, niepokój i przezwyciężyć lęki, aby wreszcie przestały Cię blokować?

Poznaj naukowo potwierdzoną metodę EFT i zacznij wreszcie osiągać więcej – pozbywając się złych emocji, przekonań, czy naprawiając swoje relacje…

Zapisz się i otrzymaj przewodnik EFT i 3 wideo

0 0 votes
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Daj znać co myślisz - napisz komentarzx
()
x

Uwolnij stres i nawiąż lepszą relację ze swoim ciałem

Zapisz się na listę mailingową i otrzymaj medytację Odczuwania ciała w formacie MP3